Undervisa om riksdagsvalet

Under ett valår passar det extra bra att prata om riksdagen. På den här sidan presenteras några lektionsupplägg för undervisning om riksdagsvalet som fungerar både inför och efter valet.

  • Nivå: Årskurs 7–9, gymnasiet
  • Ämne: Samhällskunskap
Illustration: Valbås
Illustration: Riksdagsförvaltningen

Så kan ni arbeta med materialet i klassen

Nedan presenteras några olika lektionsupplägg för att undervisa om riksdagsvalet. Materialet är anpassat för årskurs 7-9 och gymnasiet. De olika delarna är fristående och inte beroende av varandra. En uppskattad tidsåtgång anges för vare upplägg. 

Introduktion grundläggande fakta och begrepp (cirka 40 minuter)

Syfte:

Ger en introduktion till hur ett riksdagsval går till och introducerar några av de begrepp som beskriver vår demokrati.

Lektionsupplägg:

  • Visa filmen om riksdagsvalet och val av statsminister. 
  • Låt eleverna göra quizet.
  • Diskutera i bikupa/grupp och därefter i helklass följande diskussionsfråga:
    Vår viktigaste grundlag Regeringsformen inleds med orden ”All offentlig makt i Sverige utgår från folket.” Vad betyder det i praktiken? På vilket sätt förverkligas det genom riksdagsvalet? 
  • Använd häftet Så fungerar riksdagen och låt eleverna läsa och göra instuderingsfrågorna i bikupa eller enskilt. (En tryckt upplaga av häftet kan beställas kostnadsfritt, se nedan.) 
  • Diskutera i helklass.

Material:

Ordutmaningar – förståelse för centrala begrepp (cirka 40 minuter)

Syfte:

Ger en fördjupad förståelse för några centrala fakta om riksdagsvalet och begrepp som demokrati, rösträtt, representation, procentspärr och parlamentarism.

Lektionsupplägg:

Låt eleverna utmana sig själva och varandra i olika ord kopplat till valet. Materialet är upplagt så att du kan välja vilka ord du vill använda.

  • Det finns fem olika ordutmaningar, till varje ordutmaning finns en fördjupningsfilm och övningsuppgifter.
  • Titta på filmen med en ordutmaning och låt eleverna ropa ut vilket ord de gissar på.
  • Titta på fördjupningsfilmen som förklarar ordet.
  • Låt eleverna arbeta med övningsuppgifterna kopplat till ordet i bikupa eller enskilt.
  • Diskutera i helklass.

Material:

Filmer med ordutmaningar och fördjupning samt övningsuppgifter:

Ordutmaning 1 på riksdagens Youtubekanal
Fördjupningsfilm ord 1 på riksdagens Youtubekanal
Övningsuppgifter ord 1 (pdf, 116 kB)

Ordutmaning 2 på riksdagens Youtubekanal
Fördjupningsfilm ord 2 på riksdagens Youtubekanal
Övningsuppgifter ord 2 (pdf, 132 kB)

Ordutmaning 3 på riksdagens Youtubekanal
Fördjupningsfilm ord 3 på riksdagens Youtubekanal
Övningsuppgifter ord 3 (pdf, 104 kB)

Ordutmaning 4 på riksdagens Youtubekanal
Fördjupningsfilm ord 4 på riksdagens Youtubekanal
Övningsuppgifter ord 4 (pdf, 97 kB)

Ordutmaning 5 på riksdagens Youtubekanal
Fördjupningsfilm ord 5 på riksdagens Youtubekanal
Övningsuppgifter ord 5 (pdf, 107 kB)

Helklassövning – riksdagen efter valet (cirka 10 minuter)

Syfte:

En övning i helklass som enkelt visar vad som händer efter ett val. Övningen passar bra som en illustration av begreppen representativ demokrati och parlamentarism.

Lektionsupplägg:

  • Läraren visualiserar vad som händer i riksdagen genom att dela in eleverna i väljare och valda ledamöter.
  • Därefter växlar läraren mellan att berätta vad som händer i riksdagen och att låta eleverna välja talman samt nominera och rösta om statsminister­kandidat.
  • Övningen kan göras kortare eller längre genom att hoppa över moment eller göra momenten mer eller mindre detaljerade.

Material:

Lärarhandledning (pdf, 149 kB)

Gruppövning – mandatpusslet (cirka 40 minuter)

Syfte:

En gruppövning som ger en fördjupad förståelse för mandatfördelningens betydelse för valet av statsminister och bildandet av regering där begrepp som enparti- och koalitionsregering samt majoritets- och minoritetsregering kan användas. I övningen ska eleverna diskutera vilka partier som skulle kunna samarbeta i en regering vilket ger en fördjupad förståelse för partiernas möjlighet att genomföra sin politik. 

Lektionsupplägg:

  • Dela in eleverna i mindre grupper och låt varje grupp ta reda på mandatfördelningen i riksdagen efter senaste valet och skriv ner denna på mandatkorten.
  • Mandatfördelningen för senaste valet finns på Valmyndighetens webbplats: www.val.se
  • Varje grupp diskuterar och tar fram ett förslag på vilka partier som skulle kunna samarbeta för att få majoritet i riksdagen.
  • Övningen avslutas i helklass där de olika regeringsförslagens möjligheter och utmaningar diskuteras.
  • Som en fördjupning kan begreppen enparti- och koalitionsregering samt majoritets- och minoritetsregering introduceras och beskrivas.
  • Därefter får eleverna använda begreppen för att beskriva den regering de föreslagit.

Material:

Mallkort mandatfördelning (pdf, 384 kB)