Omfattande planerat tekniskt arbete

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Annie Lööf (C)

Annie Lööf (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jönköpings län, plats 218
Titel Jurist.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annie.loof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Partiledare
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-09-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-12-13 – 2020-08-31
    • Ordinarie 2016-04-01 – 2019-12-12
    • Ledig 2015-09-11 – 2016-03-31
    • Ordinarie 2014-10-04 – 2015-09-10
    • Ledig 2011-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-09-28
    • Centerpartiet

    • Partiledare 2011-09-23 –
    • Vice gruppledare 2010-10-19 – 2011-09-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-28
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-28
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2011-09-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2020-09-03 –
    • Ledamot 2010-10-19 – 2019-12-13
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2020-09-03 –
    • Ledamot 2016-04-04 – 2019-12-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-09-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-09-16
    • Näringsdepartementet

    • Näringsminister 2011-09-29 – 2014-10-03

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot konstitutionsutskottet 06-10, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09 och finansutskottet 10-11. Suppleant justitieutskottet 06-11 och arbetsmarknadsutskottet 09-10. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-11, krigsdelegationen 10- och Utrikesnämnden 14-15 och 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 06-08. Vice gruppledare Centerpartiet 10-11. Partiledare Centerpartiet 11-. Statsråd och chef (näringsminister), Näringsdepartementet 110929-141003.
  • Föräldrar

    Närpolischefen och kommunalrådet Hans-Göran Johansson och bankrådgivaren Rose-Marie Johansson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapligt program, Värnamo. Jur. kand., Lunds universitet.
  • Anställningar

    Valombudsman, CUF i Jönköping 02. Barista, Coffee Republic, London 03. Assistent, Föreningssparbanken Juristbyrån, Värnamo 05 och 06. Butiksförsäljare, Old Macs, Värnamo 00-06 (deltid).
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Värnamo 06-07, ersättare 02-04 och 10. Ledamot, medborgarnämnden 02-04.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice förbundsordförande, CUF 04-07. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse 09-, adjungerad ledamot i Centerpartiets avdelnings-, krets- och distriktsstyrelse 06-. Ledamot, Stiftelsehögskolan i Jönköpings styrelse 10-. Ledamot, Coompanion Sveriges styrelse 09-11. Partiordförande, Centerpartiet 11-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om garantitillägg i bostadstillägget. Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens


Utskottsberedning: 2021/22:FiU21

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 98 kB) Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 124 kB)

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition 1. Innehållsförteckning1 2. Sammanfattning  2  Förslag till riksdagsbeslut6 3. Centerpartiets inriktning för den ekonomiska politiken6 Konjunkturläget går ur pandemi in i säkerhetspolitisk


Utskottsberedning: 2021/22:FiU20

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 616 kB) Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 628 kB)

Vård och omsorg av hög kvalitet i hela landet

Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. C Vård och omsorg av hög kvalitet i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur ett offentligt mål kan sättas om att det maximalt ska vara 25 medarbetare per chef i välfärdsverksamheter och tillkännager


Utskottsberedning: 2021/22:FiU26 2021/22:SoU13 2021/22:SoU14 2021/22:SoU15 2021/22:SoU17 2021/22:UbU19 2021/22:UbU20
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 15 avslag, 2 bifall, 13 saknar beslutsinformation

Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 105 kB) Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 199 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.