Annie Lööf (C)

Annie Lööf (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jönköpings län, plats 253
Titel Jurist.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annie.loof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Partiledare
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-11 – 2016-03-31
    • Ordinarie 2014-10-04 – 2015-09-10
    • Ledig 2011-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-09-28
    • Centerpartiet

    • Partiledare 2011-09-23 –
    • Vice gruppledare 2010-10-19 – 2011-09-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-28
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-28
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2011-09-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2016-04-04 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-09-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-09-16
    • Näringsdepartementet

    • Näringsminister 2011-09-29 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot konstitutionsutskottet 06-10, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09 och finansutskottet 10-11. Suppleant justitieutskottet 06-11 och arbetsmarknadsutskottet 09-10. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-11, krigsdelegationen 10- och Utrikesnämnden 14-15 och 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 06-08. Vice gruppledare Centerpartiet 10-11. Partiledare Centerpartiet 11-. Statsråd och chef (näringsminister), Näringsdepartementet 110929-141003.
  • Föräldrar

    Närpolischefen och kommunalrådet Hans-Göran Johansson och bankrådgivaren Rose-Marie Johansson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapligt program, Värnamo. Jur. kand., Lunds universitet.
  • Anställningar

    Valombudsman, CUF i Jönköping 02. Barista, Coffee Republic, London 03. Assistent, Föreningssparbanken Juristbyrån, Värnamo sommaren 05 och 06. Butiksförsäljare, Old Macs, Värnamo 00-06 (deltid).
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Värnamo 06-07, ersättare 02-04 och 10. Ledamot, medborgarnämnden 02-04.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice förbundsordförande, CUF 04-07. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse 09-, adjungerad ledamot i Centerpartiets avdelnings- krets- och distriktsstyrelse 06-. Ledamot, Stiftelsehögskolan i Jönköpings styrelse 10-. Ledamot, Coompanion Sveriges styrelse 09-11. Partiordförande, Centerpartiet 11-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1. Ett bättre Sverige är möjligt 2. Alliansens bedömning av det ekonomiska läget 2.1 Stark internationell konjunktur 2.2 Stark tillväxt i


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 532 kB) Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 1176 kB)

Låt inte Sverige klyvas

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. C Låt inte Sverige klyvas Sammanfattning Svensk ekonomi går bra och vårt välstånd växer, men alla får inte samma chans. Sverige är ett tudelat land. Nästan en miljon människor befinner sig idag i utanförskap. Orsakerna är flera, men två viktiga problem är de hårt


Utskottsberedning: 2017/18:AU2 2017/18:AU4 2017/18:CU16 2017/18:CU7 2017/18:CU9 2017/18:FiU1 2017/18:KrU3 2017/18:MJU9 2017/18:NU12 2017/18:NU19 2017/18:SfU1 2017/18:SkU9 2017/18:SoU9 2017/18:TU9 2017/18:UbU1 2017/18:UbU13 2017/18:UbU14 2017/18:UbU15 2017/18:UbU16 2017/18:UbU18 2017/18:UbU19 2017/18:UbU2
Riksdagsbeslut (48 yrkanden): 46 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 80 kB) Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 139 kB)

En ansvarsfull internationell agenda

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. C En ansvarsfull internationell agenda Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning EU-samarbetet Ett handlingskraftigt och öppet EU som står upp för liberala värden EU i olika hastigheter EU som global handelsaktör Ett öppet och transparant


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1 2017/18:FöU3 2017/18:FöU4 2017/18:FöU7 2017/18:KU34 2017/18:KU38 2017/18:NU11 2017/18:SfU15 2017/18:SfU17 2017/18:UU10 2017/18:UU11 2017/18:UU15 2017/18:UU2 2017/18:UU21 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (46 yrkanden): 46 avslag

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 151 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.