Jan Björklund(L)

Jan Björklund (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 113
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864147
E-post jan.bjorklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Partiledare
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-05
    • Folkpartiet liberalerna

    • Partiledare 2007-09-07 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Partiledare 2015-11-24 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2007-09-11 – 2014-10-03
    • Statsråd 2007-01-01 – 2007-09-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hjälpinsatser till civilbefolkningen i Aleppo (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av en händelse av större vikt)

Motion 2016/17:3569 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3569 av Christer Nylander m.fl. (L) Hjälpinsatser till civilbefolkningen i Aleppo (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av en händelse av större vikt) Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skyndsamma åtgärder

2016-12-14

Motion 2016/17:3569 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3569 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 78 kB)

Barns rättigheter

Motion 2016/17:3193 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) Barns rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den som hör eller förhör barn ska ha särskild utbildning för detta och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: SoU 2016/17:JuU1 2016/17:JuU20 2016/17:SfU3 2016/17:SoU1 2016/17:UbU12 2016/17:UbU18
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 6 avslag, 10 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 66 kB) Motion 2016/17:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 98 kB)

Liberala reformer för framtiden

Motion 2016/17:3419 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3419 av Jan Björklund m.fl. (L) Liberala reformer för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet


Utskottsberedning: 2016/17:FiU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:3419 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 567 kB) Motion 2016/17:3419 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 982 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.