Annika Qarlsson (C)

Annika Qarlsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 228
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annika.qarlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Förste vice ordförande
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Förste vice ordförande 2019-03-15 –
    • Ledamot 2019-03-14 – 2019-03-15
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot sammansatta utrikes- och socialutskottet 05, arbetsmarknadsutskottet 06-18 och näringsutskottet 18-19. 1:e vice ordförande EU-nämnden 19-. Suppleant lagutskottet 02-06, socialförsäkringsutskottet 02-06, socialutskottet 02-06 och 14-18, utrikesutskottet 04-06, EU-nämnden 06-10, kulturutskottet 10-14 och arbetsmarknadsutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 06-10. Suppleant riksdagens valberedning 18-. Ersättare riksdagsstyrelsen 06-10.
  • Föräldrar

    Erik Hallén och Alice Hallén.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje i Alingsås, slutår 82 och handelslinje i Köping, slutår 82.
  • Anställningar

    Detaljhandel 83-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås kommun 98-02, 2:e vice ordförande 99-02 och ersättare 19-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 10-14 och utbildningsnämnden 95-98. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Centerpartiet i Alingsås 99-02. Distriktsordförande, Centerkvinnorna i Norra Älvsborg 00-04. Förbundsordförande, Centerkvinnorna 03-11. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse 03-11 och 15-. Distriktsordförande, Centerpartiet 11-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Vård och omsorg av hög kvalitet i hela landet

Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. C Vård och omsorg av hög kvalitet i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur ett offentligt mål kan sättas om att det maximalt ska vara 25 medarbetare per chef i välfärdsverksamheter och tillkännager


Utskottsberedning: UbU 2021/22:FiU25 2021/22:SoU13 2021/22:SoU14 2021/22:SoU15 2021/22:SoU17

Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 102 kB) Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 199 kB)

Lika villkor för hästnäringen

Motion 2021/22:3525 av Ola Johansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3525 av Ola Johansson m.fl. C Lika villkor för hästnäringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att likställa hästnäring med övrig djurhållande näringsverksamhet på landsbygden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: MJU SkU

Motion 2021/22:3525 av Ola Johansson m.fl. (C) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3525 av Ola Johansson m.fl. (C) (pdf, 87 kB)

En starkare liberal demokrati

Motion 2021/22:3509 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3509 av Annie Lööf m.fl. C En starkare liberal demokrati Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en spetsutbildning för offentligt ledarskap vid svenska universitet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: AU JuU KrU KU NU UbU UU 2021/22:FiU25 2021/22:KU26 2021/22:KU33 2021/22:SoU11 2021/22:SoU14 2021/22:TU6

Motion 2021/22:3509 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 100 kB) Motion 2021/22:3509 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 172 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se