Annika Qarlsson (C)

Annika Qarlsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 228
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annika.qarlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Förste vice ordförande
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Förste vice ordförande 2019-03-15 –
    • Ledamot 2019-03-14 – 2019-03-15
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot sammansatta utrikes- och socialutskottet 05, arbetsmarknadsutskottet 06-18 och näringsutskottet 18-19. 1:e vice ordförande EU-nämnden 19-. Suppleant lagutskottet 02-06, socialförsäkringsutskottet 02-06, socialutskottet 02-06 och 14-18, utrikesutskottet 04-06, EU-nämnden 06-10, kulturutskottet 10-14 och arbetsmarknadsutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 06-10. Suppleant riksdagens valberedning 18-. Ersättare riksdagsstyrelsen 06-10.
  • Föräldrar

    Erik Hallén och Alice Hallén.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje i Alingsås, slutår 82 och handelslinje i Köping, slutår 82.
  • Anställningar

    Detaljhandel 83-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås kommun 98-02, 2:e vice ordförande 99-02 och ersättare 19-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 10-14 och utbildningsnämnden 95-98. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Centerpartiet i Alingsås 99-02. Distriktsordförande, Centerkvinnorna i Norra Älvsborg 00-04. Förbundsordförande, Centerkvinnorna 03-11. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse 03-11 och 15-. Distriktsordförande, Centerpartiet 11-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Besked om att enklare ställa av och på husbilar

Skriftlig fråga 2019/20:1653 av Annika Qarlsson (C)

Fråga 2019/20:1653 Besked om att enklare ställa av och på husbilar av Annika Qarlsson C till Finansminister Magdalena Andersson S Jag har tidigare ställt en fråga om möjligheten att enklare och för kortare tid ställa av och på husbilar. Husbilar skiljer sig från andra lätta fordon då de nästan uteslutande används som

Inlämnad: 2020-06-23 Svarsdatum: 2020-08-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1653 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 88 kB)

Förenklad av- och påställning av husbilar

Skriftlig fråga 2019/20:1383 av Annika Qarlsson (C)

Fråga 2019/20:1383 Förenklad av- och påställning av husbilar av Annika Qarlsson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Den nya beräkningsgrunden för koldioxidbaserad fordonsbeskattning slår hårt mot nya husbilar. En liten husbil som rullar runt 700 mil per år beskattas nästan dubbelt så högt som en 16 ton tung lastbil

Inlämnad: 2020-05-19 Svarsdatum: 2020-05-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1383 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2019/20:48 Riksrevisionens rapport om diskrimineringslagens krav på lönekartläggning

Motion 2019/20:3445 av Annika Qarlsson (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3445 av Annika Qarlsson C med anledning av skr. 2019/20:48 Riksrevisionens rapport om diskrimineringslagens krav på lönekartläggning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning av hur vi bäst kan uppnå jämlika löner och


Utskottsberedning: 2019/20:AU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3445 av Annika Qarlsson (C) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3445 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se