Tina Acketoft (L)

Tina Acketoft (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns västra, plats 220
Titel Projektledare
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865963
E-post tina.acketoft[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Vice gruppledare
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-12-21 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2007-01-11 – 2010-10-04
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Folkpartiet liberalerna

    • Vice gruppledare 2014-12-20 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Vice gruppledare 2015-11-24 –
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-12-22 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-01-11 – 2010-02-05
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2016-06-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-03-06 – 2016-06-17
    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-12-08
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-12-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2015-03-12 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-12-19 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-09-27 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-12-22 – 2014-11-01
    • Suppleant 2007-01-11 – 2010-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2009-09-10 – 2010-10-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06, 07-14 och 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 02-06, utbildningsutskottet 10-14 och konstitutionsutskottet 15-. Suppleant konstitutionsutskottet 02-05 och 15-, arbetsmarknadsutskottet 07-12, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och utrikesutskottet 15-. Ledamot ledamotsrådet 12-14 och EU-nämnden 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 07-14 och Riksrevisionens styrelse 09-10. Vice gruppledare Folkpartiet liberalerna 14-15 och vice gruppledare Liberalerna 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Gert Acketoft och sjuksköterskan Marianne Acketoft, f. Hassel.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 85. Informationslinjen, Högskolan i Växjö, slutår 89. Marknadsekonomutbildning, London 92.
  • Anställningar

    Reklamassistent, Dynapac 87. Projektledare, MMC 93, BLÅ 00 och Fitch, Helsingborg 01-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i Migrationsverkets insynsråd 14-. Ledamot, Utredningen om lagliga vägar för att söka asyl i EU 15-. Ledamot i den parlamentariska kommittén med uppdrag att utreda riksdagens EU-arbete 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Folkpartiet liberalerna, Skåne 06-14.
  • Bostadsort

    Arild

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa – en utvecklad folkhälsopolitik

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa en utvecklad folkhälsopolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hälsa för äldre bör finnas med i målstrukturen för folkhälsoarbetet och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU26

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag

Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kamerabevakning vid skyddsobjekt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Liberalernas hållning är restriktiv


Utskottsberedning: 2017/18:JuU36

Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen föreslår en ny möjlighet till uppehållstillstånd för runt 9000 ensamkommande


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49

Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.