Désirée Pethrus (KD)

Désirée Pethrus (KD)

Avgången riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Socionom/Personalkonsulent.
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-02-11

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-01 – 2021-02-11
    • Ledig 2018-02-05 – 2018-12-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-02-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2003-11-11 – 2003-12-31
    • Ersättare 2001-09-18 – 2002-07-31
    • Ersättare 1999-05-01 – 2000-05-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-10-09 – 2001-01-14
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Suppleant 2001-09-18 – 2002-07-31
    • Ledamot 2000-02-01 – 2000-05-31
    • Suppleant 1999-05-04 – 2000-01-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-01-14 – 2021-02-11
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-12-20 – 2012-02-23
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-11-11 – 2003-12-31
    • Suppleant 2000-10-26 – 2001-01-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2007-03-16 – 2009-02-09
    • Suppleant 2003-11-11 – 2003-12-31
    • Suppleant 2001-09-18 – 2002-07-31
    • Suppleant 2000-10-18 – 2001-01-14
    • Suppleant 1999-05-06 – 2000-05-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-01-16 – 2021-02-11
    • Ledamot 2010-10-12 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-11-22 – 2010-10-12
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ledamot 2011-03-16 – 2014-10-28
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Ledamot 2010-11-17 – 2011-03-16

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 99-00 (ersättare 990501-000531), 00-01 (ersättare 001009-010114), 01-02 (ersättare 010918-020731), 03 (ersättare 031111-031231) och 06-10 (statsrådsersättare 061006-101004) och 10-. Ledamot skatteutskottet 00, arbetsmarknadsutskottet 06-10 och 14-18, utrikesutskottet 10-14, EU-nämnden 10- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 13 och 14. Suppleant socialförsäkringsutskottet 99-00, 00-01, 01-02, 03, 07-09 och 14-, skatteutskottet 99-00 och 01-02, arbetsmarknadsutskottet 00-01, 03, 10-14 och 18-, justitieutskottet 06-10, EU-nämnden 06-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12 och 13 och försvarsutskottet 14-18. Ledamot riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 10-14. Suppleant Utrikesnämnden 10-14.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Knut Pethrus och Marianne Pethrus, f. Lindqvist.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Bromma gymnasium 74-77. Socionom, Högskolan i Östersund 81. Grundkurs, Poppius journalistskola 99.
  • Anställningar

    Mellanstadielärare, Sundbyberg 81-82. Kurator, Karolinska sjukhuset 82-83 och 86-87. Kurator, behandlingshem för kvinnor 83-86. Personalkonsulent, Stockholms tingsrätt 87-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, regeringens jämställdhetsråd 02-. Ledamot, referensgrupp till arbetsgruppen med uppgift att utarbeta en nationell handlingsplan för mänskliga rättigheter 01-02. Ledamot, Kommittén för cirkulär migration och utveckling 09-11. Ledamot, Krigsmaterielexportöversynskommittén 12-15. Utsedd till särskild utredare för att se över assistansersättningen i socialförsäkringsbalken och delar av lagen om stöd och service, 16-17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 02-06. Ledamot, Äldreberedningen 98-02 och Jämställdhetsberedningen 02-06. Gruppledare, socialtjänstnämnden 02-06 och Bromma stadsdelsnämnd 99-06. Landstingsfullmäktig, Stockholms läns landsting 91-94. Gruppledare för sjukvårdsfrågor i hälso- och sjukvårdsnämnden 91-94. Vice ordförande, kvalitetsutskottet 91-94.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, KDU 84-87. Styrelseledamot, Kristdemokraterna i Bromma och distriktsstyrelsen. Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 94-98 och 02-09. Ordförande, Kristdemokratiska kvinnoförbundet 02-09. Ledamot, Landsrådet för Sveriges ungdomsorganisationer 86-94 och RIA Quintea i Bromma 93-02. Ordförande, Svenska Migränförbundet 96-00. Styrelseledamot, Unicef Sverige 98-05. Suppleant, Stiftelsen Isaak Hirsch 99. Förbundsordförande, Kristdemokratiska kvinnoförbundet 02-09. Styrelseledamot, Familjebostäder 06 och Isak Hirsch 11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:84 Extra ändringsbudget för 2021 - Förlängda ersättningar på sjukförsäkringsområdet, stöd till företag och andra åtgärder med anledning av coronaviruset

Motion 2020/21:3857 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3857 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:84 Extra ändringsbudget för 2021 Förlängda ersättningar på sjukförsäkringsområdet, stöd till företag och andra åtgärder med anledning av coronaviruset Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2020/21:FiU43
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2020/21:3857 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:3857 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 98 kB)

med anledning av prop. 2020/21:78 Extra ändringsbudget för 2021 - Vissa ändrade regler inom sjukförsäkringen

Motion 2020/21:3854 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3854 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:78 Extra ändringsbudget för 2021 Vissa ändrade regler inom sjukförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvärdera rehabiliteringsprocessen för att säkerställa att


Utskottsberedning: 2020/21:FiU41
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:3854 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:3854 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2020/21:71 Uppenbart ogrundade ansökningar och fastställande av säkra ursprungsländer

Motion 2020/21:3846 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3846 av Hans Eklind m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:71 Uppenbart ogrundade ansökningar och fastställande av säkra ursprungsländer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett mål om 48 timmars handläggningsförfarande och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2020/21:SfU15
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2020/21:3846 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:3846 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se