Marlene Burwick (S)

Marlene Burwick (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 178
Titel Fil.lic.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866198
E-post marlene.burwick[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant försvarsutskottet 18-, trafikutskottet 19- och socialutskottet 19-. Suppleant Riksdagens överklagandenämnd 18-.
  • Föräldrar

    Teleteknikern Håkan Svensson och receptionisten Agneta Svensson.
  • Utbildning

    Fil.mag., organisk kemi, Uppsala universitet 94. Fil.lic., organisk kemi, SLU 99.
  • Anställningar

    Kommunalråd, Uppsala kommun 10-18. Landstingsråd, Uppsala län 06-10. Politisk sekreterare, socialdemokratiska riksdagsgruppen 03-06. Produktspecialist, Personal Chemistry 01-03. Distriktsombudsman, Socialdemokraterna i Uppsala län 00-01. Doktorand i organisk kemi, SLU 96-99. Politisk sekreterare, Uppsala kommun 95-96. Förbundsombudsman, Socialdemokratiska studentförbundet 94-95.
  • Kommunala uppdrag

    Vice ordförande, kommunstyrelsen, Uppsala kommun 10-14 och ordförande 14-18. Ledamot, miljö- och hälsoskyddsnämnden, Uppsala kommun 01-04. Ordförande, hälso- och sjukvårdsstyrelsen, Landstinget i Uppsala län 06 och vice ordförande 06-10.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Åtgärder för en tobaksfri skola

Motion 2021/22:3853 av Sanne Lennström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3853 av Sanne Lennström m.fl. S Åtgärder för en tobaksfri skola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för vidare åtgärder med målet om en tobaksfri skola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det är


Utskottsberedning: 2021/22:SoU10

Motion 2021/22:3853 av Sanne Lennström m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3853 av Sanne Lennström m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

TBE-vaccin

Motion 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. S TBE-vaccin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska överväga att se över möjligheterna att införa avgiftsfri TBE-vaccination för barn mellan 3 och 18 år och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2021/22:SoU16

Motion 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

En långsiktig sammanhållen plan för Mälaren

Motion 2021/22:3732 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3732 av Hans Ekström m.fl. S En långsiktig sammanhållen plan för Mälaren Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fastställa en långsiktig och sammanhållen plan för Mälaren och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mälaren är Sveriges


Utskottsberedning: 2021/22:CU13

Motion 2021/22:3732 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3732 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se