Christina Östberg (SD)

Christina Östberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 261
Titel Arbetsledare/husfru.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post christina.ostberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 14-18. Ledamot riksdagens valberedning 14-.
  • Föräldrar

    Åkaren Herman Carlsson och köksbiträdet Lisbeth Carlsson, f. Östberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Piteå slutår 88. Husfru, Stockholms Hotell- och Restaurangskola, slutår 92.
  • Anställningar

    Köksbiträde och sjukvårdsbiträde, Luleå kommun 88-91. Sjukvårdsbiträde, Bodens kommun -91. Butiksbiträde, Konsum Lakaträsk, 91-92. Husfru, Berns Salonger Stockholm 93-95. Vårdbiträde, Söderhamns kommun -13. Valorganisatör, Sverigedemokraterna 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Hudiksvalls tingsrätt 10-14. Ledamot, Patientskadenämnden 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Söderhamn 10-. Suppleant, kyrkorådet i Mo/Bergvik, Söderala pastorat, Söderhamn 09-13. Ledamot kyrkofullmäktige, Uppsala stift 13-17, Suppleant kyrkomötet 13-17. Sverigedemokraterna Söderhamn valberedning 17-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Sverigedemokraternas distriktsstyrelse, Gävleborg 11-16. Ledamot, Sverigedemokraternas partistyrelse 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kvinnors hälsa

Motion 2020/21:2325 av Clara Aranda m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:2325 av Clara Aranda m.fl. SD Kvinnors hälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning för att granska orsakerna till den ojämlika vården mellan män och kvinnor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: SoU UbU

Motion 2020/21:2325 av Clara Aranda m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:2325 av Clara Aranda m.fl. (SD) (pdf, 99 kB)

Förbättra missbruks- och beroendevården

Motion 2020/21:2041 av Christina Östberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:2041 av Christina Östberg m.fl. SD Förbättra missbruks- och beroendevården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att hälso- och sjukvården blir ensam huvudman för all missbruks- och beroendevård och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SoU

Motion 2020/21:2041 av Christina Östberg m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:2041 av Christina Östberg m.fl. (SD) (pdf, 90 kB)

Socialtjänst och barnfrågor

Motion 2020/21:2035 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:2035 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD Socialtjänst och barnfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att följa upp arbetet med att förverkliga barnkonventionen och årligen återrapportera till riksdagen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: CU SfU SoU 2020/21:JuU27

Motion 2020/21:2035 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 88 kB) Motion 2020/21:2035 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 141 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se