Jörgen Warborn (M)

Europaparlamentariker

Valkrets
Hallands län
Född år
1969
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Europaparlamentet

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2014-09-29 – 2019-07-01

Europaparlamentet

Ledamot
2019-07-02 – 2024-07-02

Civilutskottet

Ledamot
2018-10-02 – 2019-02-13

Näringsutskottet

Suppleant
2019-02-13 – 2019-06-17
Suppleant
2014-10-07 – 2016-09-27

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2014-10-07 – 2018-09-24

Skatteutskottet

Suppleant
2016-09-27 – 2018-09-24

Finansutskottet

Suppleant
2018-10-02 – 2019-06-17
Suppleant
2018-02-02 – 2018-09-24

EU-nämnden

Suppleant
2019-02-14 – 2019-06-17
Suppleant
2018-10-09 – 2019-02-13

Europarådets svenska delegation

Ledamot
2018-11-01 – 2019-06-19

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 14-19. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, näringsutskottet 14-16 och 19, skatteutskottet 16-18 och EU-nämnden 19. Ledamot Europaparlamentet 19-.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ordförande, Moderata Företagarrådet Sverige.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter