Christina Zedell (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Stockholms län
Titel
Undersköterska/ombudsman
Född år
1960
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2006-10-02 – 2014-09-29
Ordinarie
1994-10-02 – 1996-09-30

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
1996-09-24 – 1996-09-30
Ledamot
1994-10-10 – 1996-09-16

Kulturutskottet

Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29

Finansutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Socialutskottet

Suppleant
2010-10-12 – 2014-09-29

EU-nämnden

Suppleant
2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter