Said Abdu(L)

Said Abdu (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 339
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864079
E-post said.abdu[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-01-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-03-06 – 2016-01-13
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2016-01-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-01-14
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-28
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges roll i Europeiska unionen

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) Sveriges roll i Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges roll i EU:s reformarbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: KU NU SfU TU UU 2017/18:AU9 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13 2017/18:JuU15 2017/18:KU38 2017/18:SoU13 2017/18:UU11

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 95 kB)

Frihandel för tillväxt, utveckling, fred och frihet

Motion 2017/18:3008 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3008 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD) Frihandel för tillväxt, utveckling, fred och frihet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska fortsätta att stå upp för frihandel, fortsätta att riva handelshinder och samtidigt


Utskottsberedning: NU 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 1 avslag, 11 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3008 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3008 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 94 kB)

Regional tillväxt

Motion 2017/18:3411 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3411 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) Regional tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja möjligheten att bo, leva och driva företag i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: NU TU

Motion 2017/18:3411 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3411 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.