Louise Meijer (M)

Louise Meijer (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 222
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post louise.meijer[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-08-26 – 2020-05-03
    • Suppleant 2019-08-26 – 2020-05-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-06-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-08-26 – 2020-05-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Regeringens klimatpolitiska handlingsplan

Skriftlig fråga 2019/20:351 av Louise Meijer (M)

Fråga 2019/20:351 Regeringens klimatpolitiska handlingsplan av Louise Meijer M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Klimatfrågan är en av vår tids viktigaste frågor. Utsläppen av växthusgaser påverkar oss alla. Klimatpolitiken måste vara systematisk, resultatinriktad och kombinerad med fortsatt ekonomisk tillväxt.

Inlämnad: 2019-11-11 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:351 av Louise Meijer (M) (pdf, 87 kB)

Minskade utsläpp av växthusgaser

Interpellation 2019/20:114 av Louise Meijer (M)

Interpellation 2019/20:114 Minskade utsläpp av växthusgaser av Louise Meijer M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Förra året ökade Sveriges utsläpp med nästan 2 procent, enligt Naturvårdsverkets officiella statistik. Häromveckan kom preliminär statistik för andra kvartalet 2019 som visar att utsläppen fortsätter

Inlämnad: 2019-11-08 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:114 av Louise Meijer (M) (pdf, 89 kB)

En nationell Öresundsagenda

Motion 2019/20:3100 av Noria Manouchi m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3100 av Noria Manouchi m.fl. M En nationell Öresundsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om framtagandet av en nationell Öresundsagenda för att intensifiera arbetet med att skapa ökade förutsättningar för fortsatt integration och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3100 av Noria Manouchi m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3100 av Noria Manouchi m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se