Johan Hultberg (M)

Johan Hultberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 130
Titel Politisk sekreterare/Student.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866108
E-post johan.hultberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-03-02 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-09-09 – 2020-03-01
    • Ordinarie 2017-02-27 – 2019-09-08
    • Ledig 2016-09-12 – 2017-02-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-09-11
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2019-02-14
    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-18, EU-nämnden 14-19 och socialutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 13-14 och 19- och utbildningsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Tjänstemannen Lars Hultberg och utvecklingsledaren AnneMarie Hultberg, f. Andrésen.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Gentekniknämnden 10-. Tidigare ledamot av miljömålsberedningen, Naturvårdsverkets insynsråd och Strålsäkerhetsmyndighetens insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Tanum.
  • Bostadsort

    Växjö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Anslagen till vägunderhåll

Skriftlig fråga 2020/21:2740 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2020/21:2740 Anslagen till vägunderhåll av Johan Hultberg M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sveriges infrastruktur är till stora delar allvarligt eftersatt, vilket är särskilt tydligt bortom våra större städer och vägar. Underhållsskulden är stor och har de senaste åren bland annat resulterat i att hastigheten

Inlämnad: 2021-05-03 Svarsdatum: 2021-05-12 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2740 av Johan Hultberg (M) (pdf, 87 kB)

Brister i smittspårningen

Interpellation 2020/21:691 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2020/21:691 Brister i smittspårningen av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S I slutet av januari i fjol bekräftades det första fallet av det nya coronaviruset i Sverige. När smittspridningen sedan tog fart under våren hade Sverige allvarliga problem med testning och smittspårning. Det

Inlämnad: 2021-04-29 Svarsdatum: 2021-05-28 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2020/21:691 av Johan Hultberg (M) (pdf, 101 kB)

med anledning av prop. 2020/21:163 Förebyggande av våld i nära relationer

Motion 2020/21:3992 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3992 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:163 Förebyggande av våld i nära relationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om socialtjänstens ansvar för att tillhandahålla insatser riktade till våldsutövare i syfte


Utskottsberedning: 2020/21:SoU26

Motion 2020/21:3992 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 87 kB) Motion 2020/21:3992 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 131 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se