Margareta Pålsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Skåne läns norra och östra
Titel
Lågstadielärare
Född år
1949
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2002-09-30 – 2012-08-31

Moderaterna

Förste vice gruppledare
2008-03-12 – 2012-08-31

Utbildningsutskottet

Ordförande
2010-10-12 – 2012-06-18
Ledamot
2010-10-12 – 2010-10-12
Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Ledamot
2004-09-23 – 2006-10-02

Kulturutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Bostadsutskottet

Ledamot
2002-10-08 – 2004-09-23

Riksdagsstyrelsen

Ledamot
2006-10-10 – 2012-08-31

Krigsdelegationen

Ledamot
2006-10-17 – 2012-08-31

Valberedningen

Suppleant
2006-10-02 – 2012-08-31

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter