Karolina Skog (MP)

Karolina Skog (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 283
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post karolina.skog[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-01-23 – 2019-02-07
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-13 –
    • Miljö- och energidepartementet

    • Miljöminister 2016-05-25 – 2019-01-21
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (miljöminister), Miljö- och energidepartementet 160525-190121. Riksdagsledamot 18-. Ledamot finansutskottet 19- och utbildningsutskottet 19-. Suppleant justitieutskottet 19-, socialförsäkringsutskottet 19- och EU-nämnden 19-. Suppleant, riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.
  • Utbildning

    Vipeholmsgymnasiet, Lund, examen 95. Magister i humanekologi, Lunds universitet 05.
  • Anställningar

    Administratör, Grön Ungdom 01-04. Riksorganisation, Miljöpartiet 05-06 och olika tjänster, bl.a. redaktör för tidskriften Grönt 06. Politisk sekreterare, Miljöpartiet, Malmö stad.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Etikprövningsnämnden 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunalråd för framtidens trafik, VA Syd kommunalförbund 10-14. Ledamot i förbundsfullmäktige, VA Syd kommunalförbund 14-16. Kommunalråd för stadsbyggnad och service, Malmö stad 14-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Gröna Studenter 04-07. Ordförande, Miljöpartiet i Malmö 07. Ordförande, Svenska Ekodemiker 07. Ordförande, Hållbart Universitet, Lund 07. Ersättare, Styrelse Sysav AB 06-10. Vice ordförande, ägarnämnden Malmö Sydvatten AB. Styrelseledamot, SKL-styrelsen, ersättare 12-14. Ordförande, Svenska Cykelstäder 15. Vice ordförande, Svenska Spårvägsstäder 15. Ledamot, SKL samhällsbyggnadsberedning 14-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett hållbart modeunder

Motion 2019/20:3311 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3311 av Lorentz Tovatt m.fl. MP Ett hållbart modeunder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om hållbart och cirkulärt mode och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige är vi framgångsrika i att minska utsläppen inom våra gränser.


Utskottsberedning: 2019/20:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3311 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3311 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (pdf, 82 kB)

Stopp för fossila krediter och investeringsstöd

Motion 2019/20:2448 av Karolina Skog och Lorentz Tovatt (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2448 av Karolina Skog och Lorentz Tovatt båda MP Stopp för fossila krediter och investeringsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Exportkreditnämnden och Svensk Exportkredit ska upphöra med att ge finansiellt stöd till fossila investeringar


Utskottsberedning: 2019/20:FiU22 2019/20:NU15
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2019/20:2448 av Karolina Skog och Lorentz Tovatt (båda MP) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2448 av Karolina Skog och Lorentz Tovatt (båda MP) (pdf, 83 kB)

Konsumtionens miljöpåverkan

Motion 2019/20:3310 av Karolina Skog och Amanda Palmstierna (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3310 av Karolina Skog och Amanda Palmstierna båda MP Konsumtionens miljöpåverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett mål för konsumtionsbaserade utsläpp och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2019/20:MJU16 2019/20:SkU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3310 av Karolina Skog och Amanda Palmstierna (båda MP) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3310 av Karolina Skog och Amanda Palmstierna (båda MP) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se