Omfattande planerat tekniskt arbete

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Gunnar Andrén (L)

Gunnar Andrén (L)

Tillgänglig ersättare

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist/politisk redaktör/chefredaktör
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2012-06-21 – 2014-09-29
    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2012-03-19
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2012-03-20 – 2012-06-20
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-03-16
    • Ledamot 2005-10-13 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-10-12
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-02-19
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-04-23 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-02-12 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-03-01 – 2014-10-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Det flytande kulturarvet

Motion 2013/14:T450 av Gunnar Andrén och Barbro Westerholm (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:T450 av Gunnar Andrén och Barbro Westerholm FP Det flytande kulturarvet FP612 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om de svenska traditionsfartygens och k-märkta fartygens vikt för bilden av Sverige som attraktiv turist-


Utskottsberedning: 2013/14:TU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:T450 av Gunnar Andrén och Barbro Westerholm (FP) (doc, 72 kB) Motion 2013/14:T450 av Gunnar Andrén och Barbro Westerholm (FP) (pdf, 193 kB)

En liberaliserad löneutmätning

Motion 2013/14:C406 av Anita Brodén och Gunnar Andrén (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:C406 av Anita Brodén och Gunnar Andrén FP En liberaliserad löneutmätning FP827 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att modernisera och liberalisera löneutmätningsreglerna. Motivering Utmätning i lön, som inkluderar


Utskottsberedning: 2013/14:CU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C406 av Anita Brodén och Gunnar Andrén (FP) (doc, 56 kB) Motion 2013/14:C406 av Anita Brodén och Gunnar Andrén (FP) (pdf, 133 kB)

Indexreglering av det kommunala avgiftstaket i barnomsorgen, förskole- och fritidshemsverksamheten

Motion 2013/14:Ub515 av Gunnar Andrén (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub515 av Gunnar Andrén FP Indexreglering av det kommunala avgiftstaket i barnomsorgen, förskole- och fritidshemsverksamheten FP614 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda möjligheten att införa en indexreglering


Utskottsberedning: 2013/14:UbU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub515 av Gunnar Andrén (FP) (doc, 64 kB) Motion 2013/14:Ub515 av Gunnar Andrén (FP) (pdf, 153 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.