Carina Ohlsson (S)

Carina Ohlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 196
Titel Adjunkt.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864296
E-post carina.ohlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Vice ordförande
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-09-18 – 2010-10-04
    • Ordförande 2007-03-22 – 2007-09-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-03-21
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2011-04-26 – 2014-09-29
    • Ordförande 2011-03-03 – 2011-04-25
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-03-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-11-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-12-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-04-03 – 2019-12-06
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamot 2010-10-19 – 2013-05-22
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Europarådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2018-11-07 –
    • Ledamot 2006-11-01 – 2018-11-07
    • Ordförande 2005-01-24 – 2006-10-31
    • Ledamot 2003-01-01 – 2005-01-24
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 02-10 och ordförande 07. Ledamot sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet 03, EU-nämnden 06-13, civilutskottet 10-14 och ordförande civilutskottet 11. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 98-02 och 10-14, justitieutskottet 02-06 och 14-18, trafikutskottet 10 och utrikesutskottet 19-. Ledamot riksdagens valberedning 02- och Europarådets svenska delegation 03-05 och 06-, ordförande 05-06 och vice ordförande 18-. Suppleant OSSE-delegationen 02-06 och riksdagens överklagandenämnd 10-14.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Runo Ohlsson och lokalvårdaren Gunnel Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, slutår 76. Fil.kand. i kemi, biologi, fysik och geovetenskap 80. Ämneslärarexamen 81.
  • Anställningar

    Ämneslärare, Fornängsskolan och Götene komvux 82-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Lidköpings tingsrätt 91-94 och Göta hovrätt 95-98. Styrelseledamot, Kemikalieinspektionen 99-06 och Högskolan i Skövde 01-07. Ledamot, Centrala försöksdjursnämnden 02-05. Ledamot, Miljöbalkskommittén 00-05 och Nationalkommittén för genomförande och vidareutveckling av Agenda 21. Ledamot, Habitatagendan 00-02 och Jämställdhetsrådet 01-. Boverkets insynsråd 10-14. Migrationsverkets insynsråd 14-. Länsstyrelsen Västra Götalands insynsråd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lidköping 91-, 1:e vice ordförande 98-13, ordförande 13-. Ledamot, kommunstyrelsen 94-98 och valberedningen 94-98. Ledamot, park- och fritidsnämnden 90-94 och miljö- och hälsoskyddsnämnden 91-98, vice ordförande 92-94, ordförande 95-98. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Skaraborgs län 94-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Lidköpings socialdemokratiska kvinnoklubb, ordförande 95-, Skaraborgs läns socialdemokratiska kvinnodistrikt, ordförande 96-05 och Sveriges socialdemokratiska kvinnoförbund 01-. Studieorganisatör, Lidköpings arbetarekommun 91-14 och Skaraborgs läns distrikt av Socialdemokraterna 97-, vice ordförande 15-. Styrelseledamot, ABF Västra Götaland, vice ordförande 91-02, ordförande 02-. Huvudman, Sparbanken Lidköping/Stiftelsen Lidköpings Sparbank 96-. Styrelseledamot, Sveriges kvinnojourers riksförbund 01-02, ordförande 02-14. Styrelsesuppleant, Axevalla folkhögskola 95-98 och Lidan-Nossans vattenvårdsförbund 95-98. Vice ordförande, Socialdemokratiska kvinnoförbundet 09-13, ordförande 13-. Ordförande, FAH kommunerna och miljö 07-14. Styrelseledamot Män för jämställdhet 11-14. Styrelseledamot, Forum för frivilligt socialt arbete 08-16. Vice ordförande, Somaya kvinno- och tjejjour 15-16, ordförande 16-. Ordförande, Lidköpings idrottsförening 08-13. Ordförande, Lidköpings fotbollsklubb 13-.
  • Bostadsort

    Lidköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. S Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2021/22:UU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Frånta våldsutövande föräldrar vårdnaden

Motion 2021/22:3723 av Azadeh Rojhan Gustafsson och Carina Ohlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:3723 av Azadeh Rojhan Gustafsson och Carina Ohlsson båda S Frånta våldsutövande föräldrar vårdnaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagstiftningen när det gäller våldsutövande föräldrars rätt till vårdnad och om att domstolarnas


Utskottsberedning: 2021/22:CU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3723 av Azadeh Rojhan Gustafsson och Carina Ohlsson (båda S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3723 av Azadeh Rojhan Gustafsson och Carina Ohlsson (båda S) (pdf, 79 kB)

Förbud mot införsel av kärnvapen

Motion 2021/22:3341 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3341 av Laila Naraghi m.fl. S Förbud mot införsel av kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av ett tillägg i lagen 1984:3 om kärnteknisk verksamhet som förbjuder införsel av kärnvapen i landet, likt den finska lagstiftningen,


Utskottsberedning: 2021/22:UU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3341 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3341 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.