Annika Strandhäll (S)

Annika Strandhäll (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 281
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annika.strandhall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-10-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-09-24 – 2019-10-01
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2019-12-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2019-10-01
    • Socialminister 2017-07-27 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsminister 2014-10-03 – 2017-07-27

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utrikesutskottet 19-. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 141003-170721, socialminister, Socialdepartementet 170721-190121 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 190121-191001.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 95. TCO facklig högskola 07. Fullmaktsutbildning, Vision 07. Organisation och ledarskap, Sociologiska institutionen, Göteborgs universitet 07. Arbets- och organisationspsykologi, Psykologiska institutionen, Göteborgs universitet 07-08.
  • Anställningar

    Projektassistent, arbetsmarknadsprojektet Föreningskraft, utvecklingssekreterare, AT 1000 och projektledare för arbetsmarknadsprojektet Föreningsslussen, Göteborgs kommun 96-11. Förbundsordförande, Vision 11-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Regeringens delegation för jämställdhet i arbetslivet 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och arbetsmiljöansvarig, SKTF Göteborg 00-02 och ordförande 05-08. 2:e vice förbundsordförande, Vision 08-11. Ledamot, SKTF:s avdelningsstyrelse Göteborg, ansvarig för arbetsmarknadsfrågor och rekrytering 99-00. Styrelseledamot, Folksam Sak 11-13 och vice styrelseordförande 13-14. Ledamot, TCO:s styrelse 11-14. Styrelseledamot, Omställningsfonden 11-14. Styrelseledamot, Offentliganställdas Förhandlingsråd 11-14. Vice ordförande, LO-TCO:s biståndsnämnd 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nationellt center för vård för sexualbrottsutsatta

Motion 2021/22:4095 av Annika Hirvonen och Annika Strandhäll (MP, S)

Motion till riksdagen 2021/22:4095 av Annika Hirvonen och Annika Strandhäll MP, S Nationellt center för vård för sexualbrottsutsatta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett nationellt center för vård för sexualbrottsutsatta och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SoU

Motion 2021/22:4095 av Annika Hirvonen och Annika Strandhäll (MP, S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:4095 av Annika Hirvonen och Annika Strandhäll (MP, S) (pdf, 76 kB)

Pappadagar även för nyanlända och studenter

Motion 2021/22:4094 av Annika Hirvonen och Annika Strandhäll (MP, S)

Motion till riksdagen 2021/22:4094 av Annika Hirvonen och Annika Strandhäll MP, S Pappadagar även för nyanlända och studenter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att även dagar med föräldrapenning på grundnivå ska ingå i den tid för vilken en förälder inte kan lämna över


Utskottsberedning: SfU

Motion 2021/22:4094 av Annika Hirvonen och Annika Strandhäll (MP, S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:4094 av Annika Hirvonen och Annika Strandhäll (MP, S) (pdf, 74 kB)

Romernas rättigheter

Motion 2021/22:2700 av Sultan Kayhan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:2700 av Sultan Kayhan m.fl. S Romernas rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över vilka åtgärder som krävs för att säkerställa att romer i Sverige och Europa får del av de mänskliga rättigheter som stipuleras i såväl Europarådets


Utskottsberedning: KU

Motion 2021/22:2700 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:2700 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se