Angelika Bengtsson (SD)

Angelika Bengtsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 63
Titel Dansare
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelika.bengtsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-10-09
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 – 2018-12-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Socionomen Christer Bengtsson och dans- och idrottsläraren Zofia Chaszkies.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Sverigedemokraterna i Malmö 11-16. Suppleant, Sverigedemokraterna Syd 13-16. Ledamot, Sverigedemokraterna Härryda 16-. Suppleant, Sverigedemokraterna Västra Götaland Västra 16-.
  • Utbildning

    Kungliga Svenska balettskolan, inriktning klassisk balett, Stockholm 06-09.
  • Anställningar

    Frilansande dansare 09-11. Reseledare och platschef 11-12. Danslärare 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Motion 2018/19:2375 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2375 av Aron Emilsson m.fl. SD Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att anta de kulturpolitiska mål som anges nedan att gälla från den 1 januari 2019 och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:KrU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:2375 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 110 kB) Motion 2018/19:2375 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 187 kB)

Hästnäring - kultur, fritid och näring

Motion 2018/19:2320 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2320 av Angelika Bengtsson m.fl. SD Hästnäring kultur, fritid och näring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppmärksamma hästnäringens positiva effekter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: KrU MJU TU 2018/19:JuU10

Motion 2018/19:2320 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2320 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Friluftsliv för folkhälsa

Motion 2018/19:2321 av Cassandra Sundin m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2321 av Cassandra Sundin m.fl. SD Friluftsliv för folkhälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheterna för ett närmare nordiskt friluftslivssamarbete och en satsning för ett nytt nordiskt friluftslivsår och tillkännager


Utskottsberedning: KrU MJU SfU UbU

Motion 2018/19:2321 av Cassandra Sundin m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2321 av Cassandra Sundin m.fl. (SD) (pdf, 103 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.