Annika Strandhäll (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti
Socialdemokraterna
Valkrets
Stockholms kommun, plats 142
Född år
1975
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Justitieutskottet

Ledamot

Europarådets svenska delegation

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-10-18 – 2026-09-21
Ledig
2021-11-30 – 2022-10-18
Ordinarie
2019-10-01 – 2021-11-30
Ledig
2018-09-24 – 2019-10-01

Utrikesutskottet

Ledamot
2019-12-16 – 2021-11-30

Justitieutskottet

Ledamot
2022-10-19 – 2026-09-21
Suppleant
2020-03-18 – 2021-11-30

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-11-30

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-11-30

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-11-30

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-11-30

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-11-30

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-11-30

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-11-30

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-11-30

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-11-30

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-11-30

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-11-30

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Deputerad
2021-11-11 – 2021-11-30
Deputerad
2021-03-18 – 2021-04-21
Deputerad
2020-11-10 – 2020-12-15
Suppleant
2020-03-26 – 2020-09-13

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2021-11-30

Europarådets svenska delegation

Ledamot
2022-11-02 –

Socialdepartementet

Statsråd
2019-01-21 – 2019-10-01
Socialminister
2017-07-27 – 2019-01-21
Socialförsäkringsminister
2014-10-03 – 2017-07-27

Miljödepartementet

Klimat- och miljöminister
2022-10-07 – 2022-10-18
Klimat- och miljöminister
2021-11-30 – 2022-10-06

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 18-. Ledamot utrikesutskottet 19-. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 141003-170721, socialminister, Socialdepartementet 170721-190121 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 190121-191001.

Utbildning

Gymnasieskola, slutår 95. TCO facklig högskola 07. Fullmaktsutbildning, Vision 07. Organisation och ledarskap, Sociologiska institutionen, Göteborgs universitet 07. Arbets- och organisationspsykologi, Psykologiska institutionen, Göteborgs universitet 07-08.

Anställningar

Projektassistent, arbetsmarknadsprojektet Föreningskraft, utvecklingssekreterare, AT 1000 och projektledare för arbetsmarknadsprojektet Föreningsslussen, Göteborgs kommun 96-11. Förbundsordförande, Vision 11-14.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, Regeringens delegation för jämställdhet i arbetslivet 11-14.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Vice ordförande och arbetsmiljöansvarig, SKTF Göteborg 00-02 och ordförande 05-08. 2:e vice förbundsordförande, Vision 08-11. Ledamot, SKTF:s avdelningsstyrelse Göteborg, ansvarig för arbetsmarknadsfrågor och rekrytering 99-00. Styrelseledamot, Folksam Sak 11-13 och vice styrelseordförande 13-14. Ledamot, TCO:s styrelse 11-14. Styrelseledamot, Omställningsfonden 11-14. Styrelseledamot, Offentliganställdas Förhandlingsråd 11-14. Vice ordförande, LO-TCO:s biståndsnämnd 13-14.

Sagt och gjort

Filter