Johan Danielsson (S)

Tidigare statsråd

Född år
1982
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Europaparlamentet

Ledamot
2019-07-02 – 2021-12-12

Arbetsmarknadsdepartementet

Statsråd
2022-10-07 – 2022-10-18
Statsråd
2021-11-30 – 2022-10-06

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter