Henrik Vinge (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Stockholms kommun, plats 173
Titel
Jurist.
Född år
1988
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Utrikesnämnden

Ledamot

Krigsdelegationen

Ledamot

Riksdagsstyrelsen

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2018-09-24 – 2026-09-21

Sverigedemokraterna

Gruppledare
2019-11-25 – 2023-04-25
Förste vice gruppledare
2019-04-01 – 2019-11-24

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Ledamot
2018-10-02 – 2019-10-25

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2018-10-02 – 2022-09-26

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-20 – 2020-09-03

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-20 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-20 – 2022-09-26

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04

Krigsdelegationen

Ledamot
2022-10-11 –
Ledamot
2018-10-09 – 2022-10-09

Riksdagsstyrelsen

Ledamot
2022-10-04 –
Ledamot
2020-10-01 – 2022-10-02

Utrikesnämnden

Ledamot
2022-10-04 –
Suppleant
2021-12-02 – 2022-10-02

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Kommunala uppdrag

Landstingsfullmäktig, Stockholms läns landsting 14–18.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 18–. Ledamot justitieutskottet 18–19. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18–22. Ledamot krigsdelegationen 18–, riksdagsstyrelsen 20– och Utrikesnämnden 22–. Vice gruppledare Sverigedemokraterna 19 och gruppledare 19–23.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Val: Val av andre vice talman

    Val av andre vice talman

    Val av andre vice
  • Stillbild från Val: Val av talman och vice talmän

    Val av talman och vice talmän

    Riksdagen väljer talman och tre vice talmän för valperioden 20222026. Val av talman Webb-tv Val av talman Val av förste vice talman Val av andre vice talman Val av tredje vice
  • Stillbild från Övrigt kammaren: Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot justitie- och inrikesminister Morgan Johansson

    Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot justitie- och inrikesminister Morgan Johansson

    Riksdagen röstar om en misstroendeförklaring mot justitie- och inrikesminister Morgan Johansson SFör att en misstroendeförklaring ska riktas mot ett statsråd måste minst hälften av riksdagens ledamöter rösta ja, det vill säga minst 175 ledamöter ställa sig bakom misstroendeförklaringen.
    Datum
    2022-06-07
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Finansminister Mikael Damberg S Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Civilminister Ida Karkiainen S Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Biståndsminister Matilda Ernkrans S Socialminister Lena Hallengren S Utbildningsminister Anna Ekström S Bostadsminister Johan Danielsson S Biståndsminister Matilda Ernkrans S besvarar såväl allmänpolitiska frågor som frågor inom sitt eget
  • Stillbild från Statsministerns frågestund: Statsministerns frågestund

    Statsministerns frågestund

    Vid frågestunden svarar statsminister Magdalena Andersson S på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren.
  • Stillbild från Statsministerns frågestund: Statsministerns frågestund

    Statsministerns frågestund

    Vid frågestunden svarar statsminister Magdalena Andersson S på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren.
  • Nu är det dags för Sverige – Sverigedemokraternas förslag till statsbudget 2022

    Motion 2021/22:3938 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

    Motion till riksdagen 2021/22:3938 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Nu är det dags för Sverige Sverigedemokraternas förslag till statsbudget 2022 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning 1.1 Pandemin är även en ekonomisk kris 1.2 Vårdskulden ska betalas av 1.3 Gängkriminaliteten ska tryckas tillbaka
    Inlämnad
    2021-10-05
    Förslag
    5
    Utskottsberedning
    2021/22:FiU1
    Riksdagsbeslut
    (5 yrkanden): , 5 bifall,
  • Stillbild från Statsministerns frågestund: Statsministerns frågestund

    Statsministerns frågestund

    Vid frågestunden svarar statsminister Stefan Löfven S på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren.
  • med anledning av prop. 2020/21:100 2021 års ekonomiska vårproposition

    Motion 2020/21:4033 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

    Motion till riksdagen 2020/21:4033 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:100 2021 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner förslaget till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning
    Inlämnad
    2021-04-30
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2020/21:FiU20
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Överbeläggning i kriminalvården

    Överbeläggning i kriminalvården

    Interpellation 2020/21:145 av Henrik Vinge (SD)

    Interpellation 2020/21:145 Överbeläggning i kriminalvården av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Kriminalvården har under längre tid varnat för att antalet intagna i häkten och anstalter kommer att överstiga de platser myndigheten har tillgängliga. Generaldirektör Martin Holmgren
    Inlämnad
    2020-11-13
    Besvarare
    Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
  • Djurskyddet inom EU

    Skriftlig fråga 2020/21:568 av Henrik Vinge (SD)

    Fråga 2020/21:568 Djurskyddet inom EU av Henrik Vinge SD till Statsrådet Jennie Nilsson S Det svenska djurskyddet är internationellt sett relativt väl utvecklat. Vi ställer högre krav på svenska kött- och mjölkproducenter än många andra EU-länder, vilket leder till att dessa kan konkurrera med lägre priser. EU-rättens
    Inlämnad
    2020-11-18
    Besvarare
    Statsrådet Jennie Nilsson (S)
  • En internationell tribunal för IS-terrorister

    Skriftlig fråga 2020/21:563 av Henrik Vinge (SD)

    Fråga 2020/21:563 En internationell tribunal för IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Statsrådet Mikael Damberg S Hundratals personer som stridit eller på annat sätt verkat för Islamiska staten har de senaste åren återvänt eller invandrat till Sverige. Jag har tidigare frågat regeringen om deras arbete för att lagföra
    Inlämnad
    2020-11-18
    Besvarare
    Statsrådet Mikael Damberg (S)
  • Arbetslöshetsförsäkringen

    Interpellation 2020/21:142 av Henrik Vinge (SD)

    Interpellation 2020/21:142 Arbetslöshetsförsäkringen av Henrik Vinge SD till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Dagens system för att garantera löntagarna ekonomisk trygghet vid arbetslöshet brister. Under pandemin har dessa brister blivit ännu tydligare. Den största och mest allvarliga bristen är att många löntagare
    Inlämnad
    2020-11-13
    Besvarare
    Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)
  • Utvisning på grund av brott

    Skriftlig fråga 2020/21:438 av Henrik Vinge (SD)

    Fråga 2020/21:438 Utvisning på grund av brott av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Av Brottsförebyggande rådets rapport Utvisning på grund av brott kortanalys 2/2016 framgår att bara var femte dömd våldtäktsman som är folkbokförd i Sverige men saknar svenskt medborgarskap utvisas
    Inlämnad
    2020-11-11
    Besvarare
    Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
  • Sommartid och normaltid

    Skriftlig fråga 2020/21:427 av Henrik Vinge (SD)

    Fråga 2020/21:427 Sommartid och normaltid av Henrik Vinge SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S EU-kommissionen och EU-parlamentet har beslutat att medlemsländerna ska avskaffa tidsomställningen mellan sommar- och vintertid. Varje medlemsland ska själv besluta om det vill ha permanent normaltid eller permanent
    Inlämnad
    2020-11-11
    Besvarare
    Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)
  • Investera i Sverige – Sverigedemokraternas förslag till statsbudget 2021

    Motion 2020/21:3128 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

    Motion till riksdagen 2020/21:3128 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Investera i Sverige Sverigedemokraternas förslag till statsbudget 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive
    Inlämnad
    2020-10-06
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    2020/21:FiU1
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): 6 avslag
  • Översyn av lagen (1995:732) om skydd för gravfriden vid vraket efter passagerarfartyget Estonia

    Motion 2020/21:2771 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

    Motion till riksdagen 2020/21:2771 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Översyn av lagen 1995:732 om skydd för gravfriden vid vraket efter passagerarfartyget Estonia Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av lagen 1995:732 om skydd för gravfriden vid vraket efter passagerarfartyget
    Inlämnad
    2020-10-06
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2020/21:JuU36
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Följande ministrar deltar: Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Minister med ansvar för internationellt utvecklingssamarbete Peter Eriksson MP Utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor Anna Hallberg
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Finansmarknads- och bostadsminister Per Bolund MP Försvarsminister Peter Hultqvist S Socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi S Matilda Ernkrans Sminister för högre utbildning och forskning Finansmarknads-

Filter