Sök

Sök bland riksdagens alla dokument och publiceringar. För att avgränsa sökningen, använd filter eller välj att sortera efter kategori. Via Populära sökningar kommer du snabbt till innehåll som många efterfrågar.

Kategori

74 780 träffar med vald kategori och filter, Sökning utan sökord, sorterat efter datum

  • Författningsfrågor

    Betänkande 2013/14:KU18

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2012 och 2013 om författningsfrågor. Motionerna handlar bland annat om nationella folkomröstningar, en författningsdomstol, finansmakten och Riksbankens uppgifter, Riksrevisionens uppgifter, Europaparlamentets säte, karantänsregler för politiker och höga statstjänstemän, byte av partitillhörighet, behörighetsvillkor för överbefälhavare och den offentliga äganderätten. Andra motioner tar upp frågor om statliga kommissioner, nationella strategier, språket i lagar och källhänvisningar i Statens offentliga utredningar.

    Behandlade dokument
    69
    Förslagspunkter
    14
    Reservationer
    8 
    Anföranden och repliker
    9, 29 minuter
    Beredning
    2014-02-18
    Justering
    2014-03-13
    Datum
    2014-03-13
    Debatt
    2014-03-20
    Beslut
    2014-03-26
  • Arbetsmiljö

    Betänkande 2013/14:AU5

    Riksdagen gjorde fem tillkännagivanden till regeringen om arbetsmiljö:

    • Regeringen bör ta initiativ till att i dialog med arbetsmarknadens parter utforma en nollvision för dödsolyckor i arbetslivet.
    • Regeringen bör satsa mer på forskning, utbildning och tillsyn för att minimera arbetsrelaterade dödsfall.
    • Regeringen bör ta initiativ till att alla tillbud och olyckor som sker på arbetsmarknaden ska rapporteras till Arbetsmiljöverket och att myndigheten ska vara skyldig att registrera dessa. Ett aktuellt och växande problem är det stora mörkertal som antas finnas när det gäller arbetsskador som drabbar utländsk arbetskraft som tillfälligtvis arbetar i Sverige och som inte anmäls eller registreras.
    • Regeringen bör återkomma med förslag om hur mobbning och trakasserier i arbetslivet ska minska.
    • Regeringen bör tillsätta en utredning om hur arbetslivsforskningen kan samlas och stärkas. Riksdagen anser att regeringens forskningspolitik inte säkerställer att det bedrivs tillräcklig forskning om arbetslivet.

    Ställningstagandena gjordes med anledning av motioner från Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Riksdagen sa nej till övriga motioner om arbetsmiljö från allmänna motionstiden 2013.

    Behandlade dokument
    64
    Förslagspunkter
    18
    Reservationer
    18 
    Anföranden och repliker
    12, 96 minuter
    Justering
    2014-03-13
    Datum
    2014-03-13
    Bordläggning
    2014-03-19
    Debatt
    2014-03-20
    Beslut
    2014-03-26
  • Inkomstskatt

    Betänkande 2013/14:SkU16

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2013 om inkomstskatt. Motionerna handlar bland annat om skatteskala och grundavdrag, pensionsförsäkringar, personalvårdsförmåner, hälsofrämjande åtgärder, förmånsvärde för vissa miljöbilar, personaloptioner och kostnadsersättningar från kommunen. Andra motioner handlar om gåvor och bidrag till ideella ändamål, plockning av bär, svamp och kottar, HUS-avdrag, fackförenings- och a-kasseavgift, reseavdrag och tjänsteställe samt dubbelbeskattningsavtal.

    Behandlade dokument
    99
    Förslagspunkter
    14
    Reservationer
    14 
    Anföranden och repliker
    24, 107 minuter
    Justering
    2014-03-06
    Datum
    2014-03-12
    Debatt
    2014-03-20
    Beslut
    2014-03-26
  • Granskning av meddelande om en klimat- och energipolitisk ram 2020–2030

    Utlåtande 2013/14:NU29

    EU-kommissionen har lämnat förslag på hur ramarna för EU:s klimat- och energipolitik ska se ut mellan 2020-2030. Näringsutskottet har granskat förslaget och anser att det är välkommet och välbalanserat. Utskottet tycker att kommissionens förslag om att minska utsläppen av växthusgaser inom EU med 40 procent till 2030 är bra. Minskningen gäller jämfört med 1990 års nivå. Här är det viktigt att fördelningen av bördan mellan EU-länderna görs på ett kostnadseffektivt sätt. Kommissionen föreslår även att minst 27 procent av energin inom EU ska komma från förnybara källor. Även det är bra, anser näringsutskottet.

    EU ska också sätta upp mål för energieffektivisering. Regeringen och kommissionen anser dock att det finns anledning att vänta in uppföljningen av införandet av reglerna för energieffektivisering inom EU innan man sätter upp detta mål. Näringsutskottet håller med.

    Riksdagen lade utlåtandet till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

    Förslagspunkter
    1
    Reservationer
    4 
    Anföranden och repliker
    43, 134 minuter
    Justering
    2014-03-11
    Datum
    2014-03-12
    Debatt
    2014-03-13
    Beslut
    2014-03-19
  • Socialtjänstfrågor

    Betänkande 2013/14:SoU12

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2013 om socialtjänsten. Skälet är främst att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp.

    Behandlade dokument
    75
    Förslagspunkter
    27
    Reservationer
    36 
    Anföranden och repliker
    36, 110 minuter
    Beredning
    2014-01-30
    Justering
    2014-03-06
    Datum
    2014-03-11
    Debatt
    2014-03-19
    Beslut
    2014-03-26
  • Mineralpolitiska frågor

    Betänkande 2013/14:NU14

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2013 om olika mineralpolitiska frågor. Anledningen till att riksdagen sa nej till motioner om ändringar i minerallagen är främst att regeringen planerar att föreslå sådana ändringar under våren 2014. Riksdagen sa även nej till motioner om förbud mot uranbrytning och uranprospektering. Riksdagen har tidigare under mandatperioden tagit ställning till de frågor dessa motioner tar upp samt anser att gällande regler är tillräckliga.

    Riksdagen sa också nej till motioner om krav på höjda avgifter inom gruvnäringen. Näringsutskottet har förberett riksdagens beslut och anser att höjda avgifter skulle minska investeringsviljan och slå hårt mot de bolag inom gruvnäringen som just nu etablerar sig i Sverige.

    Skälet till att riksdagen sa nej till motioner om förbud mot utvinning av fossil energi och skiffergas är bland annat att det redan finns strikta miljörestriktioner för utvinning av gas i Sverige. Dessutom har EU-kommissionen tidigare i år presenterat minimirekommendationer som bör vara uppfyllda vid utvinning av skiffergas.

    Andra motioner handlar om de samhällsutmaningar som följer i spåren av gruvnäringens expansion i Malmfälten, ett nationellt samverkansprogram samt om ökad beredskap i samhället i samband med gruvnedläggningar.

    Behandlade dokument
    28
    Förslagspunkter
    11
    Reservationer
    18 
    Anföranden och repliker
    23, 89 minuter
    Justering
    2014-03-06
    Datum
    2014-03-11
    Debatt
    2014-03-19
    Beslut
    2014-03-26
  • Hushållningen med mark- och vattenområden

    Betänkande 2013/14:CU17

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2013 om hushållningen med mark- och vattenområden. Skälet är att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om hushållningen med mark- och vattenområden, insatser för vandrande fisk i sjöar och vattendrag, vattenverksamheter, stranderosion och allmänna vattentjänster.

    Behandlade dokument
    18
    Förslagspunkter
    5
    Reservationer
    7 
    Anföranden och repliker
    18, 88 minuter
    Beredning
    2014-02-06
    Justering
    2014-03-06
    Datum
    2014-03-11
    Debatt
    2014-03-19
    Beslut
    2014-03-19
  • Gymnasieskolan

    Betänkande 2013/14:UbU11

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2013 om gymnasieskolan. Skälet är tidigare riksdagsbeslut, gällande lagar och regler och att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp.

    Motionerna handlar om framtidens gymnasieskola, avhopp från gymnasieskolan, längden på gymnasieskolans nationella program, behörighet till gymnasieskolans nationella program, grundläggande högskolebehörighet för alla elever i gymnasieskolan, kvaliteten i arbetsplatsförlagt lärande på yrkesprogrammen och i den gymnasiala lärlingsutbildningen samt en förlängd gymnasial lärlingsutbildning.

    Andra motioner handlar om starkare roller för arbetsmarknadens parter och de nationella programråden när det gäller yrkesprogrammen, nya inriktningar på de nationella programmen, ämnet estetisk verksamhet, utvärdering av konsekvenserna av gymnasiereformen och registerkontroll av personal i gymnasieskolan.

    Behandlade dokument
    53
    Förslagspunkter
    14
    Reservationer
    17 
    Anföranden och repliker
    24, 89 minuter
    Justering
    2014-03-06
    Datum
    2014-03-10
    Debatt
    2014-03-19
    Beslut
    2014-03-19
  • Utlämnande av körkort

    Betänkande 2013/14:TU12

    Företag som bedriver postverksamhet och postombud ska kunna lämna ut körkort. Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer får tala om hur det ska gå till när körkort lämnas ut och vilka företag som får göra det. De nya reglerna ska förenkla utlämnandet av körkort.

    Den nya bestämmelserna ska gälla från den 1 maj 2014. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Anföranden och repliker
    1, 3 minuter
    Justering
    2014-03-06
    Datum
    2014-03-07
    Debatt
    2014-03-19
    Beslut
    2014-03-26
  • Trafiksäkerhet

    Betänkande 2013/14:TU9

    Riksdagen uppmanade regeringen att så snart som möjligt lämna förslag på skärpta regler mot viss mobilanvändning vid bilkörning. Dagens bestämmelser om användning av mobiltelefon och annan kommunikationsutrustning vid bilkörning är inte tillräckligt tydliga. Bakgrunden är att många trafikolyckor orsakas av att bilförare varit ouppmärksamma på grund av mobilanvändning. Det är inte acceptabelt att till exempel skicka sms, ägna sig åt sociala medier eller surfa på webben samtidigt som man kör bil, anser trafikutskottet, som förberett riksdagens beslut. Till grund för riksdagens beslut om tillkännagivande ligger motioner från bland annat Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna.

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2011 och 2013 om andra frågor som rör trafiksäkerhet.

    Behandlade dokument
    65
    Förslagspunkter
    26
    Reservationer
    21 
    Anföranden och repliker
    34, 134 minuter
    Beredning
    2014-02-06
    Justering
    2014-03-06
    Datum
    2014-03-07
    Debatt
    2014-03-19
    Beslut
    2014-03-26
  • Säker och ansvarsfull hantering av radioaktivt avfall – genomförande av kärnavfallsdirektivet

    Betänkande 2013/14:FöU10

    Radioaktivt avfall måste tas om hand på ett säkert sätt. Det kallas slutförvaring. Tillstånd ska krävas för att få slutförvara kärnavfall, kärnämne som inte ska användas på nytt eller annat radioaktivt avfall utomlands. Det föreslår regeringen. För att ett sådant tillstånd ska ges måste vissa krav vara uppfyllda. Bland annat måste Sverige och det aktuella landet ha ett avtal om slutförvaring. Fördelarna med att slutförvara det radioaktiva avfallet utomlands måste också tydligt överväga fördelarna med att slutförvara i Sverige. Detta ur kärnsäkerhets- eller strålskyddssynpunkt. Ändringarna innebär att svenska regler anpassas till EU-regler. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Beredning
    2014-02-18
    Justering
    2014-03-06
    Datum
    2014-03-07
    Debatt
    2014-03-19
    Beslut
    2014-03-19
  • Vissa frågor om militär verksamhet m.m.

    Betänkande 2013/14:FöU9

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2011, 2012 och 2013 som rör olika typer av militär verksamhet med mera. Motionerna tar bland annat upp frågor om Försvarsmaktens grundorganisation, materielfrågor, övningsverksamhet, vindkraft och försvarsindustrifrågor.

    Behandlade dokument
    18
    Förslagspunkter
    10
    Reservationer
    15 
    Anföranden och repliker
    37, 133 minuter
    Beredning
    2014-02-18
    Justering
    2014-03-06
    Datum
    2014-03-07
    Debatt
    2014-03-19
    Beslut
    2014-03-19
  • Våldsbrott och brottsoffer

    Betänkande 2013/14:JuU18

    Kvinnor som misshandlats av en närstående man och lämnat relationen och hemmet kan behöva skydd av polis för att hämta sina tillhörigheter. Detta på grund av risken att återigen utsättas för våld. Polisen är i dag osäker på i vilken utsträckning man har rätt att erbjuda den hjälpen, konstaterar justitieutskottet, som förberett riksdagens beslut. Riksdagen uppmanade därför regeringen att vidta åtgärder för att förbättra möjligheterna till polisskydd.

    Riksdagen uppmanade också regeringen att se över hur kvinnojourers och andra ideella organisationers verksamhet kan förstärkas. Detta för att öka skyddet för och stödet till brottsoffer i nära relationer.

    Dessutom uppmanade riksdagen i ett tillkännagivande regeringen att stimulera myndigheternas arbete med att inrätta fler barnahus. I barnahus samverkar olika myndigheter, som polis och socialtjänst, under samma tak för att minska påfrestningarna för ett barn som utsatts för våld eller övergrepp.

    Behandlade dokument
    43
    Förslagspunkter
    25
    Reservationer
    10 
    Anföranden och repliker
    28, 92 minuter
    Beredning
    2014-02-04
    Justering
    2014-03-06
    Datum
    2014-03-06
    Debatt
    2014-03-13
    Beslut
    2014-03-13
  • Processrättsliga frågor

    Betänkande 2013/14:JuU16

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2013 om frågor som rör domstolarna och domstolarnas arbete. Skälet är bland annat att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om de regler som styr rättegångar och andra delar av arbetet i domstolarna.

    Behandlade dokument
    22
    Förslagspunkter
    17
    Reservationer
    15 
    Anföranden och repliker
    33, 95 minuter
    Justering
    2014-03-06
    Datum
    2014-03-06
    Debatt
    2014-03-19
    Beslut
    2014-03-19
  • Genomförande av EU-direktiv om informationsutbyte vid trafiksäkerhetsrelaterade brott

    Betänkande 2013/14:JuU9

    Det ska bli lättare för myndigheter inom EU att utreda trafikbrott där fordon som är registrerade i ett annat EU-land är inblandade. Länderna ska ge varandra tillgång till sina fordonsregister så att det blir lättare att söka information om fordonet i det land där brottet har begåtts.

    De nya bestämmelserna ska gälla från den 1 maj 2014. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Justering
    2014-03-06
    Datum
    2014-03-06
    Debatt
    2014-03-19
    Beslut
    2014-03-19
  • Kollektivtrafik

    Betänkande 2013/14:TU11

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2013 om kollektivtrafik. Skälet är bland annat att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om kollektivtrafiklagen, ökad kollektivtrafik, pris och kvalitet i kollektivtrafiken, biljettsystem och resandestatistik. Andra motioner handlar om färdtjänst och tillgänglig kollektivtrafik för personer med funktionsnedsättning, nya kollektivtrafiksystem och Gotlandstrafiken.

    Behandlade dokument
    16
    Förslagspunkter
    8
    Reservationer
    9 
    Anföranden och repliker
    25, 98 minuter
    Justering
    2014-02-20
    Datum
    2014-03-05
    Debatt
    2014-03-13
    Beslut
    2014-03-19
  • Hälso- och sjukvårdsfrågor

    Betänkande 2013/14:SoU10

    I dag råder brist på specialiserade sjuksköterskor. Trots att en hel del har gjorts och fortfarande görs för att specialistsjuksköterskorna inom vården ska bli fler så fortsätter ändå tillgången på specialutbildade sköterskor att minska. Det konstaterar socialutskottet, som förberett riksdagens beslut. Därför uppmanade riksdagen i ett tillkännagivande regeringen att snarast lämna ett förslag på hur tillgången på specialiserade sjuksköterskor kan öka. Till grund för beslutet ligger motioner från S, M, SD och V.

    Behandlade dokument
    142
    Förslagspunkter
    38
    Reservationer
    36 
    Anföranden och repliker
    40, 134 minuter
    Beredning
    2014-01-28
    Justering
    2014-03-04
    Datum
    2014-03-05
    Debatt
    2014-03-12
    Beslut
    2014-03-12
  • Proportionell fördelning av mandat och förhandsanmälan av partier i val

    Betänkande 2013/14:KU16

    Valsystemet ändras så att fördelningen av mandat säkrare ska spegla hur väljarna har röstat. Det gäller i val till riksdagen, landstingsfullmäktige och kommunfullmäktige. Ändringarna ska göra så att partierna får en representation som stämmer överens med partiets väljarstöd.

    I kommuner som är indelade i valkretsar ska utjämningsmandat införas. Det införs också en småpartispärr på 3 procent i kommuner som är indelade i valkretsar och 2 procent i kommuner som inte är det.

    För att göra det lättare för väljarna att skilja olika partiers valsedlar åt ska partierna få trycka sina partisymboler i färg på valsedlarna. Partierna måste också anmäla i förväg när de ställer upp i ett val, så att det blir tydligare för väljarna vilka de kan rösta på. Den som nomineras som kandidat måste säga ja till nomineringen för att vara valbar. Detta för att man själv ska ha rätt att bestämma om man vill ställa upp som kandidat.

    Ändringarna görs i regeringsformen och vallagen. Ändringar i regeringsformen kräver två beslut i riksdagen med val emellan. Eftersom ändringarna i vallagen hänger ihop med ändringarna i regeringsformen föreslås alla ändringar i båda lagarna att börja gälla den 1 januari 2015.

    Riksdagen sa ja till att anta ändringarna i regeringsformen som vilande. Riksdagen sköt upp behandlingen av ändringarna i vallagen till efter höstens val.

    Behandlade dokument
    9
    Förslagspunkter
    6
    Reservationer
    1 
    Anföranden och repliker
    3, 15 minuter
    Beredning
    2014-02-04
    Justering
    2014-03-04
    Datum
    2014-03-05
    Debatt
    2014-03-13
    Beslut
    2014-03-19
  • Riksrevisionens rapport om statens främjandeinsatser för export

    Betänkande 2013/14:NU13

    Riksrevisionen har granskat statens verksamhet för att främja företagens förmåga till export. Syftet har varit att undersöka om verksamheten är effektiv och organiserad utifrån företagens behov. Riksrevisionen har i sin rapport lämnat rekommendationer till regeringen och de statliga aktörerna som ingår i granskningen. Regeringen har lämnat en skrivelse med anledning av Riksrevisionens granskning.

    Näringsutskottet konstaterar att regeringen tänker genomföra flera åtgärder med anledning av rekommendationerna. Det har redan startat ett arbete som ligger i linje med detta. Utskottet tycker att det är viktigt att verksamheten löpande följs upp och utvärderas. Utskottet välkomnar därför att regeringen gett Tillväxtanalys i uppdrag att ta fram och föreslå mätmetoder och indikatorer som kan användas i detta arbete. Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

    Riksdagen sa också nej till två motioner med anledning av skrivelsen och motioner från allmänna motionstiden 2013 om handelspolitiska frågor.

    Behandlade dokument
    17
    Förslagspunkter
    14
    Reservationer
    17 
    Anföranden och repliker
    14, 64 minuter
    Beredning
    2014-01-30
    Justering
    2014-02-20
    Datum
    2014-03-04
    Debatt
    2014-03-12
    Beslut
    2014-03-12
  • Punktskatter

    Betänkande 2013/14:SkU19

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2013 om punktskatter. Skälet är främst tidigare riksdagsbeslut och att arbete redan pågår inom de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om skatt på finansiella transaktioner, skatt på elkraft, skatt på drivmedel, fordonsskatter, miljöskatt på flyg och skatt på alkohol och tobak. Andra frågor som tas upp är privatinförsel av alkohol och tobak och försäljning i exportbutiker, reklamskatt och lotteriskatt. Motionerna innehåller också förslag om skatt på handelsgödsel, bekämpningsmedel, avfall som deponeras eller förbränns, naturgrus, animaliska livsmedel och gruvverksamhet samt förslag om styrmedel för biokolteknik.

    Behandlade dokument
    53
    Förslagspunkter
    21
    Reservationer
    19 
    Anföranden och repliker
    31, 117 minuter
    Justering
    2014-02-27
    Datum
    2014-03-03
    Debatt
    2014-03-12
    Beslut
    2014-03-13