Suzanne Svensson(S)

Suzanne Svensson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 12
Titel Undersköterska
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865905
E-post suzanne.svensson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-05-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2015-06-22 – 2018-10-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-06-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Blekinge tingsrätts verksamhet i Karlshamn

Skriftlig fråga 2017/18:824 av Suzanne Svensson (S)

Fråga 2017/18:824 Blekinge tingsrätts verksamhet i Karlshamn av Suzanne Svensson S till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Tingsrättens vara eller inte vara i Karlshamn har varit en fråga som diskuterats under många år. Kansliets lokaler är för närvarande stängda i avvaktan på renovering, och verksamheten

Inlämnad: 2018-02-21 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:824 av Suzanne Svensson (S) (pdf, 86 kB)

Nordiska utvecklingsfonden

Skriftlig fråga 2017/18:823 av Suzanne Svensson (S)

Fråga 2017/18:823 Nordiska utvecklingsfonden av Suzanne Svensson S till Statsrådet Isabella Lövin MP Nordiska utvecklingsfonden NDF grundades för 28 år sedan för att stötta utvecklingsländerna både ekonomiskt och socialt. Under 2009 beslutade NDF, med stöd av Nordiska rådet, att styra om finansieringen i Afrika, Asien

Inlämnad: 2018-02-21 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:823 av Suzanne Svensson (S) (pdf, 88 kB)

Sociala medier och alkoholreklam

Motion 2017/18:2615 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2615 av Thomas Strand m.fl. (S) Sociala medier och alkoholreklam Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om sociala medier och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under en genomsnittlig vecka exponeras unga (15-24 år)


Utskottsberedning: 2017/18:SoU8

Motion 2017/18:2615 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2615 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.