Sofia Westergren (M)

Sofia Westergren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 336
Titel Företagare.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.westergren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-10-02 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Ungdomens riksdag 3 februari 2020 Ungdomens riksdag – Debatt och beslut
Frågestund 16 januari 2020 Frågestund
Interpellationsdebatt 2019/20:168 av Helena Bouveng (M) 14 januari 2020 Regeringens gröna skattehöjningar
Interpellationsdebatt 2019/20:167 av Boriana Åberg (M) 14 januari 2020 Skattepolitiken och konkurrenskraften

med anledning av prop. 2019/20:79 Presentation av betalningssätt vid marknadsföring av betaltjänster online

Motion 2019/20:3494 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3494 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:79 Presentation av betalningssätt vid marknadsföring av betaltjänster online Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en utvärdering för att granska effekterna av den föreslagna


Utskottsberedning: 2019/20:FiU37

Motion 2019/20:3494 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3494 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2019/20:66 Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden 2019

Motion 2019/20:3491 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3491 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:66 Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att målnivån i det finanspolitiska ramverket i nuläget bör ligga fast


Utskottsberedning: 2019/20:FiU22

Motion 2019/20:3491 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3491 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

Förändring av fordonsskatter

Interpellation 2019/20:304 av Sofia Westergren (M)

Interpellation 2019/20:304 Förändring av fordonsskatter av Sofia Westergren M till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige är ett land med stora avstånd med viktiga näringar och arbetstillfällen som ligger långt utanför våra större städer. Sammanhållningen i Sverige äventyras nu av skattehöjningar som främst riktas

Inlämnad: 2020-02-03 Svarsdatum: 2020-03-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:304 av Sofia Westergren (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se