Monika Lövgren (SD)

Monika Lövgren (SD)

Tjänstgörande ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 116
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post monika.lovgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för David Perez
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-02-29 – 2021-02-28
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-06 – 2021-02-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-06 – 2021-02-28
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-06 – 2021-02-28
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-02-28
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-02-28
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-02-28
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-02-28
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av Regeringens skrivelse 2019/20:133, Riksrevisionens rapport om statens planering av höghastighetsjärnvägar

Motion 2019/20:3556 av Patrik Jönsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3556 av Patrik Jönsson m.fl. SD med anledning av Regeringens skrivelse 2019/20:133, Riksrevisionens rapport om statens planering av höghastighetsjärnvägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör följa riksrevisionens rekommendationer

2020-04-02

Motion 2019/20:3556 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (docx, 90 kB) Motion 2019/20:3556 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se