Marianne Andersson (C)

Marianne Andersson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel ekonom
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1992-10-20 – 1994-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-09-27 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1995-01-16 – 1995-10-09
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Amalgamutredningen

Skriftlig fråga 2001/02:1582 av Andersson, Marianne (c)

den 2 september Fråga 2001/02:1582 av Marianne Andersson c till socialminister Lars Engqvist om Amalgamutredningen Riksdagen avsatte i våras 35 miljoner kronor för forskning och andra åtgärder med anknytning till amalgamproblemet. Metallbiologiskt Centrum i Uppsala och Kunskapscenter för dentala material ska enligt

Inlämnad: 2002-09-02 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Turkiets villkor för kurderna i norra Irak

Skriftlig fråga 2001/02:1492 av Andersson, Marianne (c)

den 9 augusti Fråga 2001/02:1492 av Marianne Andersson c till utrikesminister Anna Lindh om Turkiets villkor för kurderna i norra Irak Kurderna i norra Irak har skapat en, om än ofullständig, demokratisk organisation som förtjänar all uppmuntran, särskilt i beaktande av de omgivande ländernas brist på demokrati och

Inlämnad: 2002-08-09 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

implementering av förändrad lagstiftning i Turkiet

Skriftlig fråga 2001/02:1491 av Andersson, Marianne (c)

den 9 augusti Fråga 2001/02:1491 av Marianne Andersson c till utrikesminister Anna Lindh om implementering av förändrad lagstiftning i Turkiet De förändringar i den turkiska lagstiftningen som nyligen beslutats i parlamentet har fått stor uppmärksamhet. De flesta medierapporterna är mycket positiva. Allmänheten uppfattar

Inlämnad: 2002-08-09 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.