Omfattande planerat tekniskt arbete

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Lars Jilmstad (M)

Lars Jilmstad (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 4
Titel Direktör.
Född år 1946
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lars.jilmstad[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-01-01 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-08-26 – 2019-12-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2021-06-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-05-12 – 2021-06-10
    • Suppleant 2019-08-29 – 2020-05-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19- (ersättare 190829-). Suppleant konstitutionsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Överstelöjtnant Anders Jilmstad och Toni Jilmstad, f. Olsson.
  • Utbildning

    Studentexamen, Borås högre allmänna läroverk 65. Collegestudier, Shippensburg State University, Pennsylvania, USA 65-66. Studier i bl.a. statskunskap och nationalekonomi, Lunds universitet 67-72. Reservofficersutbildning 68-71.
  • Anställningar

    Diverse uppdrag/deltidsarbeten, Borås tidning och Sydsvenska Dagbladet 60-72. Informationsassistent, Södermanlands läns landsting 72-73. Redaktionschef, chefredaktör, presschef och tillförordnad informationschef, Rikspolisstyrelsen 73-83. Redaktionschef, chefredaktör, presschef m.m., Svenska Arbetsgivareföreningen 83-01 och Svenskt Näringsliv 01-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 14-18 och ersättare 18-. Ersättare, kommunstyrelsen 16-18. Ordförande, Farsta stadsdelsnämnd 11-14 och 18- och vice ordförande 15-18. Gruppledare, Moderaterna, miljö- och hälsoskyddsnämnden 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Folk och försvar 93-08. Ledamot, Stiftelsen Sveriges nationaldag 97-16. Ledamot, styrelsen för Stockholms hamnar 11-. Suppleant, styrelsen för hamnen i Kapellskär.
  • Litteratur

    Nya Zeeland - från kris till systemskifte (93), Tjeckien - det politiskt möjliga (94, tillsammans med Tommy Wahlström), Fallet Uruguay - från kris till uppgivenhet (94, tillsammans med Sven-Otto Littorin), Moving up down under - om djärva reformer i Australien (07), Under Nicolins ledning (14).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:125 Val och beslut i kommuner och regioner

Motion 2021/22:4458 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4458 av Karin Enström m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:125 Val och beslut i kommuner och regioner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att delegering till en automatiserad beslutsfunktion bör beslutas av kommunfullmäktige och tillkännager


Utskottsberedning: 2021/22:KU36
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4458 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4458 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2021/22:59 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten

Motion 2021/22:4331 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4331 av Karin Enström m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:59 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget när det gäller grundlagsskyddet för vissa söktjänster i avsnitt 7 i propositionen. Motivering I propositionen


Utskottsberedning: 2021/22:KU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2021/22:4331 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4331 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2021/22:42 Föreningsfrihet och terroristorganisationer

Motion 2021/22:4319 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4319 av Karin Enström m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:42 Föreningsfrihet och terroristorganisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör lägga fram ett förslag som innebär att ett undantag från föreningsfriheten


Utskottsberedning: 2021/22:KU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4319 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4319 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.