Jonas Andersson (SD)

Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 204
Titel Ungdomspedagog.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.m.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-06 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Elingenjören Stefan Andersson och receptionisten Karin Andersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skellefteå, slutår 90. Fritidspedagogexamen, Luleå Tekniska universitet 00.
  • Anställningar

    Ungdomspedagog, Skellefteå kommun 00-16. Samordnare, Fyren boendestöd, Humana 16-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utlandssvenskarna och den svenska utrikesrepresentationen

Skriftlig fråga 2020/21:3273 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Fråga 2020/21:3273 Utlandssvenskarna och den svenska utrikesrepresentationen av Jonas Andersson i Skellefteå SD till Utrikesminister Ann Linde S Flera hundra tusen svenskar bor utomlands, antingen permanent eller tillfälligt. Den svenska diasporan, om man får tillåta sig ett sådant uttryck, är en viktig del av vårt svenska

Inlämnad: 2021-06-17 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3273 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) (pdf, 90 kB)

Integrationsaspekter vid förstörande av patientjournal

Skriftlig fråga 2020/21:2959 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Fråga 2020/21:2959 Integrationsaspekter vid förstörande av patientjournal av Jonas Andersson i Skellefteå SD till Socialminister Lena Hallengren S Journalförstöring är möjlighet till radering av uppgifter i en journal, ett förfarande som en enskild person kan ansöka om i det fall man anser att behov föreligger. Sedan

Inlämnad: 2021-05-24 Svarsdatum: 2021-06-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2959 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen

Motion 2020/21:4073 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4073 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Övergripande principer för migrationslagstiftningen Grundpremissen för svensk migrationspolitik Avskaffandet


Utskottsberedning: 2020/21:SfU28
Riksdagsbeslut (28 yrkanden): 28 avslag

Motion 2020/21:4073 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 191 kB) Motion 2020/21:4073 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 386 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se