Hans Rothenberg (M)

Hans Rothenberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 99
Titel Affärsutvecklare.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864749
E-post hans.rothenberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2020-02-05 –
    • Personlig suppleant 2016-11-01 – 2020-01-30

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice distriktsordförande, MUF i Göteborg 84-86. Styrelseledamot/vice ordförande, HTF-klubben på Svenska Mässan 90-98. Styrelseledamot, Medborgarskolan i Göteborg 94-98. Ordförande, Linnéstadens Moderater 94-99. Vice förbundsordförande, Moderaterna i Göteborg 00-11. Styrelseledamot, Uppdragshuset ekonomisk förening 07-13. Styrelseledamot, Sveriges Bussresearrangörer 13-18. Ordförande, Egenanställningsföretagens Auktorisationsnämnd 16-.
  • Litteratur

    Jubileumsskrift - Moderata ungdomsförbundet i Göteborg (05).
  • Bostadsort

    Göteborg
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, bostadsförmedlingsnämnden 86-91 och byggnadsnämnden 92-98, Göteborgs kommun. Medborgarvittne 85-87. Revisor, Göteborgs Egnahems AB 86-96. Styrelseledamot, Göteborgs Spårvagnar AB 89-92 och Business Region Göteborg AB 03-. Regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 98-02. Ledamot, regionutvecklingsnämnden 98-02. Styrelseledamot, Musik i Väst 95-99, ordförande 99-00, vice ordförande 01-06. Ledamot, Västsvenska Turistrådet AB 03-07. Styrelseledamot, Älvstranden AB 19-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot näringsutskottet 06-18 och utrikesutskottet 18-. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant kulturutskottet 06-10, finansutskottet 10-14, EU-nämnden 10- och försvarsutskottet 19-. Ledamot riksdagens överklagandenämnd 14-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 10-14. Personlig suppleant Styrelsen för Riksbankens jubileumsfond 16-.
  • Föräldrar

    Claes Rothenberg och Git Rothenberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fyraårig teknisk linje, Polhemsgymnasiet, Göteborg, slutår 81. Samhällsvetenskap och ekonomi, Göteborgs universitet 81-85.
  • Anställningar

    Säljare, Svensk Publikreklam, Göteborg 85-87. Projektledare/marknadschef/chef affärsutveckling, Svenska Mässan i Göteborg 87-. Egen verksamhet: Musicon Production HB 88-04.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, referensgruppen, Utredningen om vissa villkor för statsråd och statssekreterare 16-17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2020/21:56 Internationella försvarssamarbeten

Motion 2020/21:3816 av Pål Jonson m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3816 av Pål Jonson m.fl. M, KD med anledning av skr. 2020/21:56 Internationella försvarssamarbeten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges samarbete med Finland och samarbetet inom Norden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: UU

Motion 2020/21:3816 av Pål Jonson m.fl. (M, KD) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:3816 av Pål Jonson m.fl. (M, KD) (pdf, 101 kB)

Vaccinationsmotstånd

Skriftlig fråga 2020/21:1074 av Hans Rothenberg (M)

Fråga 2020/21:1074 Vaccinationsmotstånd av Hans Rothenberg M till Socialminister Lena Hallengren S Att coronaviruset behöver utrotas är uppenbart, och med utvecklingen av vacciner verkar den möjligheten vara klart realistisk. Vaccinationsprogrammet i Sverige är under planering, och om allt går väl kommer större delen

Inlämnad: 2020-12-17 Svarsdatum: 2021-01-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1074 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 83 kB)

Brottsofferperspektivet

Skriftlig fråga 2020/21:1058 av Hans Rothenberg (M)

Fråga 2020/21:1058 Brottsofferperspektivet av Hans Rothenberg M till Statsrådet Mikael Damberg S Sprängningar och skjutningar har tyvärr blivit till en normalitet i dagens Sverige. Det som tidigare blev löpsedlar och huvudnummer i nyhetsrapporteringen landar numera som notiser. Att grova våldsdåd inte längre väcker allmän

Inlämnad: 2020-12-16 Svarsdatum: 2021-01-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1058 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se