Betty Malmberg (M)

Betty Malmberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 10
Titel Agronom.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865525
E-post betty.malmberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2013-09-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-09-18 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2013-12-09 – 2014-09-29
    • Ordförande 2013-09-19 – 2013-12-08
    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-18
    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-02-14
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2016-11-01 – 2020-10-31
    • Personlig suppleant 2013-10-04 – 2016-10-31
    • Personlig suppleant 2012-11-01 – 2013-09-17

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10 och 13- (statsrådsersättare 101004-130917). Ledamot kulturutskottet 06, utbildningsutskottet 06-18 och ordförande 13 samt miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10, trafikutskottet 10-14 och 18- samt EU-nämnden 14-19. Personlig suppleant, styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 12-16 och ledamot 16-.
  • Föräldrar

    Försäljningschefen Bengt Schotte och sekreteraren Karin Schotte, f. Axelsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Spånga, slutår 78. Komvux, naturvetenskapliga ämnen, Stockholm, slutår 80. Agronom med livsmedelsinriktning, SLU i Uppsala, slutår 85.
  • Anställningar

    Redaktör, Agrifack 85-86. Ansvarig för miljö och infrastruktur, Östgötatrafiken 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Göta hovrätt 98-02. Ledamot, Svenska Unescorådet 10-, Specialpedagogiska myndighetens insynsråd 12-, insynsrådet för Länsstyrelsen i Östergötland 19- och Miljömålsberedningen 19-. Ordförande, Rifo (Sällskapet riksdagsledamöter och forskare) 18-. Ersättare, Gentekniknämnden 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ödeshög 91-02, ersättare 18-. 1:e vice ordförande, kommunstyrelsen 98-02. Ordförande, kultur- och fritidsnämnden 94-95 och barn- och utbildningsnämnden 95-97. Ersättare, kommunrevisionen 03-06. 2:e vice ordförande, Trafikrådet, Landstinget i Östergötland 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Ödeshög 98-02 och 07-11, sekreterare 03-06. Ledamot, Moderaternas länsförbund 04-07. Ledamot, Sacos studentråd 86-87, ordförande 87-88. Ordförande, Återbetalarnas förening 89-93. Ordförande, Agronomförbundet 95-00. Ledamot, Agrifacks förbundsstyrelse 96-00. Styrelseledamot, Rädda Barnens lokalförening i Ödeshög 00-03, ordförande 03-.
  • Bostadsort

    Ödeshög

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft

Motion 2021/22:4664 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4664 av Jessica Rosencrantz m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering I propositionen föreslår regeringen att en kommun på begäran ska ta ställning till om en viss


Utskottsberedning: 2021/22:MJU28

Motion 2021/22:4664 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 81 kB) Motion 2021/22:4664 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2021/22:207 Tydligare bestämmelser om ersättning vid avslag på ansökningar om tillstånd till avverkning i fjällnära skog

Motion 2021/22:4663 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4663 av Jessica Rosencrantz m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:207 Tydligare bestämmelser om ersättning vid avslag på ansökningar om tillstånd till avverkning i fjällnära skog Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genomföra en grundlig


Utskottsberedning: 2021/22:MJU30

Motion 2021/22:4663 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 94 kB) Motion 2021/22:4663 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2021/22:148 En ny växtskyddslag

Motion 2021/22:4575 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4575 av Jessica Rosencrantz m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:148 En ny växtskyddslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avgifter för offentlig kontroll med anledning av den nya växtskyddslagen inte ska hämma svenska företags konkurrenskraft


Utskottsberedning: 2021/22:MJU25

Motion 2021/22:4575 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4575 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.