Arman Teimouri (L)

Arman Teimouri (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Värmlands län, plats 162
Titel Kommunikationschef.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866132
E-post arman.teimouri[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-09-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-11-15 – 2019-11-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2020-02-19 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 18-, trafikutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Amir Teimouri och Farideh Izad Khast.
  • Utbildning

    Grundskola, Hjortsjöskolan, Vaggeryd, slutår 96. Gymnasieskola, Fenix Kunskapscentrum, Vaggeryd, slutår 99. Centre International d'Études Françaises, Université catholique de l'Ouest, Angers/Frankrike, slutår 00. Diplomutbildning, Berghs School of Communication, Stockholm, slutår 09.
  • Anställningar

    Intervjuare, Norstat, 01-02. Regional samordnare, Stiftelsen Sverige i Europa 03. Grundare/ägare och projektledare, Hot Coffee Kreativitetsbyrå 02-08. Nyhetsankare och reporter, Sveriges Radio, olika perioder under 08-09. Grundare/ägare och kommunikationskonsult, Pratoo AB 08-11. Grundare/ägare, Bagatoo AB (senare Pratoo AB), 09-19. Projektledare, Clara Reklambyrå, 11-13. Grundare/ägare och kommunikationskonsult, Pratoo AB 13-14. Länsledningskoordinator, Länsstyrelsen Värmland, 14-16. Kommunikationschef, Visit Karlstad/Karlstad CCC 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstad 06-08. Ledamot, kommunfullmäktigeberedningen, Karlstad 06-08. Ledamot, valberedningen, Karlstad 06-08. Ledamot, valnämnden, Sundbyberg 08-10. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden, Sundbyberg 08. Suppleant, Mariebergsskogen AB, Karlstad 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Rådgivare, Tillväxtmotor - Business Generator i Värmland 15-17. Styrelseordförande, Handelskammarens lokalavdelning Karlstad 17-18. Styrelseledamot, Communicare, 14-. Styrelseledamot, Brigadmuseum 17-. Styrelseledamot, Liberalerna Värmland 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fordonsskatt för husbilar

Skriftlig fråga 2019/20:1795 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2019/20:1795 Fordonsskatt för husbilar av Arman Teimouri L till Finansminister Magdalena Andersson S Enligt Husvagnsbranschens Riksförbund omsätter branschen närmare 13 miljarder kronor i Sverige, varav ca 1 miljard i mitt hemlän Värmland där Kristinehamns kommun står för 900 miljoner kronor. Branschen är viktig

Inlämnad: 2020-07-10 Svarsdatum: 2020-08-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1795 av Arman Teimouri (L) (pdf, 89 kB)

EU:s bilaterala bistånd till Egypten

Skriftlig fråga 2019/20:1658 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2019/20:1658 EU:s bilaterala bistånd till Egypten av Arman Teimouri L till Statsrådet Peter Eriksson MP Enligt Amnesty Internationals chef för Mellanöstern ser vi en katastrofal försämring av mänskliga rättigheter i Egypten. Human Rights Watch har sett en ökning av trakasserier av hbtq-personer sedan president Abdul

Inlämnad: 2020-06-23 Svarsdatum: 2020-07-10 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1658 av Arman Teimouri (L) (pdf, 89 kB)

Hbtq-personers mänskliga rättigheter i Egypten

Skriftlig fråga 2019/20:1650 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2019/20:1650 Hbtq-personers mänskliga rättigheter i Egypten av Arman Teimouri L till Utrikesminister Ann Linde S Enligt Amnesty Internationals chef för Mellanöstern ser vi en katastrofal försämring av mänskliga rättigheter i Egypten. Human Rights Watch har sett en ökning av trakasserier av hbtq-personer sedan president

Inlämnad: 2020-06-23 Svarsdatum: 2020-07-08 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1650 av Arman Teimouri (L) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se