Angelika Bengtsson (SD)

Angelika Bengtsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 63
Titel Dansare
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelika.bengtsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-10-09
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 – 2018-12-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Socionomen Christer Bengtsson och dans- och idrottsläraren Zofia Chaszkies.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Sverigedemokraterna i Malmö 11-16. Suppleant, Sverigedemokraterna Syd 13-16. Ledamot, Sverigedemokraterna Härryda 16-. Suppleant, Sverigedemokraterna Västra Götaland Västra 16-.
  • Utbildning

    Kungliga Svenska balettskolan, inriktning klassisk balett, Stockholm 06-09.
  • Anställningar

    Frilansande dansare 09-11. Reseledare och platschef 11-12. Danslärare 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förhandsprövning

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD)

Interpellation 2018/19:258 Förhandsprövning av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De nya sändningstillstånden för public service skrivs just nu, och riksdagen ska fatta beslut om dem under året. Den utredning som gjorts har gett flera förslag på förändringar och förtydliganden. Vad

Inlämnad: 2019-05-17 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 86 kB)

Flytt av folkbildningsanslagen

Skriftlig fråga 2018/19:614 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2018/19:614 Flytt av folkbildningsanslagen av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I vårbudgeten annonserade regeringen att folkbildningsanslaget ska flyttas från kulturbudgeten till utbildningsbudgeten. Den 2 maj frågade jag kulturministern: Hur ser kulturministern på att en så

Inlämnad: 2019-05-03 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:614 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2018/19:90 Nordiskt samarbete 2018

Motion 2018/19:3066 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3066 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:90 Nordiskt samarbete 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att långsiktigt stärka det nordisk-baltiska samarbetet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2018/19:UU14

Motion 2018/19:3066 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:3066 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 115 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se