Anders W Jonsson (C)

Anders W Jonsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 239
Titel Barnläkare.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anders.w.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Gruppledare
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Gruppledare 2011-10-11 –
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-04 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-03-04
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ordförande 2012-09-19 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-09-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-10-14
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2019-12-17 – 2020-09-03
    • Ledamot 2015-09-17 – 2016-04-04
    • Ledamot 2011-10-19 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2011-10-19 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 10-12 och 14-, ordförande 12-14. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 11-14 och Riksrevisionens styrelse 10, krigsdelegationen 11-, Utrikesnämnden 11-14 och 15-16 och riksdagsstyrelsen 14-. Gruppledare 11-.
  • Föräldrar

    Inspektorn Erland Jonsson och specialläraren Elisabet Jonsson, f. Persson.
  • Utbildning

    Läkarexamen, Karolinska Institutet 87. Leg. läkare 90. Specialist barnmedicin 94.
  • Anställningar

    Neurologkliniken Huddinge sjukhus, underläkare 87-88. AT-läkare, Huddinge sjukhus 88-90. ST-läkare, barnkliniken Gävle sjukhus 90-94. Avdelningsläkare, barnkliniken Gävle sjukhus 94-98. Överläkare, barnkliniken Gävle sjukhus 98-02. Verksamhetschef, barnkliniken Gävle sjukhus 02-06. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Gävleborgs län.
  • Bostadsort

    Hedesunda

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Läkarintyg för covid-19

Skriftlig fråga 2021/22:426 av Anders W Jonsson (C)

Fråga 2021/22:426 Läkarintyg för covid-19 av Anders W Jonsson C till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sverige har ånyo en tilltagande smittspridning med åtföljande hög belastning på sjukvården. Sjukvården måste då få fokusera på sjukvårdande insatser och inte på administrativa åtgärder av typen att skriva intyg till Försäkringskassan.

Inlämnad: 2021-12-01 Svarsdatum: 2021-12-08 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2021/22:426 av Anders W Jonsson (C) (pdf, 76 kB)

med anledning av skr. 2021/22:38 Riksrevisionens rapport om öppna jämförelser i socialtjänsten

Motion 2021/22:4313 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4313 av Sofia Nilsson m.fl. C med anledning av skr. 2021/22:38 Riksrevisionens rapport om öppna jämförelser i socialtjänsten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ta initiativ till att ge Socialstyrelsen bättre möjligheter


Utskottsberedning: 2021/22:SoU20

Motion 2021/22:4313 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:4313 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 73 kB)

Misstag vid begravningar

Skriftlig fråga 2021/22:321 av Anders W Jonsson (C)

Fråga 2021/22:321 Misstag vid begravningar av Anders W Jonsson C till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Av och till möter jag människor som drabbats av inte sällan irreparabla misstag i samband med en nära anhörigs begravning. Det kan handla om att kvarlevor har kremerats när den dödes önskan var en jordbegravning

Inlämnad: 2021-10-28 Svarsdatum: 2021-11-10 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2021/22:321 av Anders W Jonsson (C) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se