Siw Persson (-)

Tidigare riksdagsledamot

Titel
gymnasieekonom
Född år
1942
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2000-12-21 – 2002-09-30
Ledig
2000-11-21 – 2000-12-20
Ordinarie
1985-09-29 – 2000-11-20

Justitieutskottet

Ledamot
1998-10-13 – 2002-09-30
Ledamot
1998-10-13 – 2001-04-05
Ledamot
1994-10-10 – 1998-10-04
Ledamot
1992-07-01 – 1994-10-01

Försvarsutskottet

Suppleant
1991-10-14 – 1992-07-01
Suppleant
1988-10-10 – 1991-09-29

Utrikesutskottet

Suppleant
1998-10-20 – 2002-09-30
Suppleant
1998-10-20 – 2001-05-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
1999-03-23 – 1999-09-13

Bostadsutskottet

Suppleant
1995-04-03 – 1998-10-04
Suppleant
1991-10-07 – 1994-10-01
Ledamot
1989-10-03 – 1991-09-29
Suppleant
1988-10-02 – 1989-10-03
Suppleant
1985-09-29 – 1988-10-01

Lagutskottet

Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30
Suppleant
1998-10-13 – 2001-04-05

Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

Suppleant
1998-10-21 – 2001-04-05
Suppleant
1991-11-19 – 1998-10-20

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Rdl 1985- Suppleant i Bostadsutskottet 85/86-88/89, 91/92-93/94 och 94/95-97/98, Försvarsutskottet 88/89-91/92, Lagutskottet 98/99-00/01 och Utrikesutskottet 98/99-00/01. Ledamot av Bostadsutskottet 89/90-90/91 och Justitieutskottet 92/93-00/01. Suppleant i Riksdagens revisorer 88/89-90/91 och 94/95-. - Suppleant i styrelsen för Riksdagens interparlamentariska grupp 91-.

Bostadsort

Höganäs

Utbildning

Studentexamen 63. Universitetsstudier. Gymnasieekonomexamen 68. Anställd i familjeföretaget (mekanisk verkstad) 68-85.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot av styrelsen för Helsingborgs kvinnliga bilkår 74-85, vice kårchef 79-83, och Nordiska samfundet mot plågsamma djurförsök 94-. - Ledamot av styrelsen för Höganäs folkpartiavdelning 68-, ordförande 79-83 och 88-, samt Malmöhus länsförbund av Folkpartiet 82-85 och 92-, 1:e vice ordförande 82-85, ledamot av arbetsutskottet 79-85. Ledamot av Folkpartiets partistyrelse 97-91 och 97-00.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot av styrelsen för Arbetslivsfonden 92-95, Statens naturvårdsverk 92-, Statens bostadskreditnämnd 96-01. Ledamot av Bränslenämnden 92-94, Exportkontrollrådet 99-. - Ledmot av utredningen om kompetensutveckling i arbetslivet 90-92, statistikkommissionen för 1990 års folk- och bostadsräkning 90-93, trygghetsutredningen 93-96, barnkommittén 96-, kommittén om översyn av polisväsendets ledningsorganisation 97-, kommittén om straffansvar för organiserad brottslighet m.m. 98-00, SÄPO/Rikskrimkommittén 98-00.

Kommunala uppdrag

Ledamot av Höganäs kommunfullmäktige 80-90, 2:e vice ordförande 89-90. Ledamot av kommunstyrelsen 80-85, ledamot av arbetsutskottet 80-85. Ledamot av skolstyrelsen 71-79. - Ledamot av Höganäs kyrkofullmäktige 79-88. - Ledamot av Malmöhus läns landsting 77-79. Ledamot av styrelsen för Helsingborgs sjukvårdsdistrikt 77-79.

Föräldrar

Vägmästaren Lars Tage Nilsson och Göta Sjölander

Sagt och gjort

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: rättsäkerheten i Sverige

    rättsäkerheten i Sverige

    Interpellation 2001/02:133 av Persson, Siw (-)

    den 7 december Interpellation 2001/02:133 av Siw Persson till justitieminister Thomas Bodström om rättssäkerheten i Sverige De senaste veckorna har inte bara Sveriges politiska etablissemang utan även svenska medier brunnit för rättssäkerheten inom både vårt eget land och inom EU. Diskussionen har uppkommit med anledning

    Inlämnad
    2001-12-07
    Besvarare
    justitieminister Thomas Bodström (S)
  • redovisning av amalgamanvändning

    Interpellation 2001/02:116 av Persson, Siw (-)

    den 29 november Interpellation 2001/02:116 av Siw Persson till socialminister Lars Engqvist om redovisning av amalgamanvändning Företrädare för Socialdepartementet och Landstingsförbundet fattade den 20 mars 1995 en överenskommelse, som innebär att amalgam i princip inte ska användas som tandlagningsmaterial hos barn

    Inlämnad
    2001-11-29
    Besvarare
    socialminister Lars Engqvist (S)
  • Brottsstatistik

    Motion 2001/02:Ju240 av Siw Persson (-)

    Motion till riksdagen 2001/02:Ju240 av Siw Persson Brottsstatistik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en översyn och ändring av förande av brottsstatistik. Motivering Sedan den 1 juli 1994 ansvarar Brottsförebyggande rådet för den officiella kriminalstatistiken.

    Inlämnad
    2001-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2001/02:JuU1
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): ,
  • Skadestånd vid försvunna akter/journaler

    Motion 2001/02:L280 av Siw Persson (-)

    Motion till riksdagen 2001/02:L280 av Siw Persson Skadestånd vid försvunna akter/journaler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skadestånd vid försvunna akter och journaler. Motivering Det är alldeles för ofta förekommande att akter/journaler försvinner

    Inlämnad
    2001-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2001/02:LU10
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): ,
  • CSN:s påminnelseavgift

    Motion 2001/02:Ub377 av Siw Persson (-)

    Motion till riksdagen 2001/02:Ub377 av Siw Persson CSN:s påminnelseavgift Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om påminnelseavgift från CSN. Motivering Inkassolagen 1974:182 gäller indrivning av egen eller annans fordran genom krav eller annan inkassoåtgärd

    Inlämnad
    2001-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2001/02:UbU1
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): ,
  • Amalgam och barn och ungdomar

    Motion 2001/02:So516 av Siw Persson (-)

    Motion till riksdagen 2001/02:So516 av Siw Persson Amalgam och barn och ungdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om totalförbud mot amalgam på barn och ungdomar. Motivering Vid förhandlingar mellan Socialdepartementet och företrädare för Landstingsförbundet

    Inlämnad
    2001-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2001/02:SoU1
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): ,
  • Stillbild från Debatt om förslag: Författningsfrågor

    Författningsfrågor

    Betänkande 2000/01:KU11

    Riksdagen gav, med anledning av motionsförslag i olika författningsfrågor, regeringen flera uppdrag: 1) Att utreda frågor om skyldigheten, reglerad i regeringsformen, för domstolar och andra offentliga organ att i vissa fall inte tillämpa en föreskrift och om undantaget från denna skyldighet, det s.k.

    Behandlade dokument
    45
    Anföranden och repliker
    91, 1 minuter
    Beredning
    2000-10-10
    Justering
    2001-02-22
    Debatt
    2001-03-07
  • med anledning av prop. 2000/01:65 Kemikaliestrategi för Giftfri miljö

    Motion 2000/01:MJ29 av Siw Persson (fp)

    Motion till riksdagen 2000/01:MJ29 av Persson, Siw fp med anledning av prop. 2000/01:65 Kemikaliestrategi för Giftfri miljö Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att regeringen bör vidta nödvändiga åtgärder för att kunna införa ett förbud mot

    Inlämnad
    2001-02-23
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -2000/01:MJU15
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 2000/01:44 Föräldraförsäkring och föräldraledighet

    Motion 2000/01:Sf15 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

    Motion till riksdagen 2000/01:Sf15 av Leijonborg, Lars fp med anledning av prop. 2000/01:44 Föräldraförsäkring och föräldraledighet Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen avslår regeringens förslag om förlängd föräldraförsäkring. 2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i

    Inlämnad
    2001-01-31
    Förslag
    33
    Utskottsberedning
    -----------------------2000/01:SfU10
    Riksdagsbeslut
    (33 yrkanden): , , 23 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 2000/01:34 Talerätt för vissa utländska konsumentmyndigheter och konsumentorganisationer

    Motion 2000/01:L2 av Ana Maria Narti m.fl. (fp)

    Motion till riksdagen 2000/01:L2 av Narti, Ana Maria fp med anledning av prop. 2000/01:34 Talerätt för vissa utländska konsumentmyndigheter och konsumentorganisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om kriterier för vilka myndigheter och organisationer

    Inlämnad
    2000-11-08
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -2000/01:LU3
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Kvicksilver i vaccin

    Motion 2000/01:MJ501 av Siw Persson (fp)

    Motion till riksdagen 2000/01:MJ501 av Persson, Siw fp Kvicksilver i vaccin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att kvicksilver i vaccin till sällskapsdjur skall förbjudas. Motivering Det finns en livlig diskussion om biverkningar av vaccinationer

    Inlämnad
    2000-10-05
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -2000/01:MJU8
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Lagen om skadestånd

    Motion 2000/01:L601 av Siw Persson (fp)

    Motion till riksdagen 2000/01:L601 av Persson, Siw fp Lagen om skadestånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring av lagen om skadestånd i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering I ett EU-land kan det kosta 37 000 kronor att yttra sig kritiskt om en partiledare. Stämd blev en framträdande

    Inlämnad
    2000-10-05
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -2000/01:LU19
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Flyktingpolitiken

    Motion 2000/01:Sf605 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

    Motion till riksdagen 2000/01:Sf605 av Leijonborg, Lars fp Flyktingpolitiken Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en gemensam och human europeisk flykting- och asylpolitik. 2. Riksdagen tillkännager för regeringen

    Inlämnad
    2000-10-05
    Förslag
    86
    Utskottsberedning
    ---------------------------------------------------------2000/01:SfU2 2000/01:SfU9
    Riksdagsbeslut
    (86 yrkanden): , , 57 saknar beslutsinformation
  • Familjepolitik för valfrihet

    Motion 2000/01:Sf308 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

    Motion till riksdagen 2000/01:Sf308 av Leijonborg, Lars fp Familjepolitik för valfrihet Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett utökat barnstöd i form av skattereduktion.1 2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin

    Inlämnad
    2000-10-05
    Förslag
    32
    Utskottsberedning
    ---------------------2000/01:BoU1 2000/01:FiU1 2000/01:SfU1 2000/01:UbU1
    Riksdagsbeslut
    (32 yrkanden): , , 21 saknar beslutsinformation
  • Stress och utbrändhet

    Motion 2000/01:A225 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

    Motion till riksdagen 2000/01:A225 av Leijonborg, Lars fp Stress och utbrändhet 1 Sammanfattning: Egenmakt mot negativa stressen Sjukskrivningarna på grund av stress ökar dramatiskt. Många människor mår dåligt på jobbet och känner sig utbrända. En grundläggande orsak till negativ stress är att en individ inte har

    Inlämnad
    2000-10-05
    Förslag
    15
    Utskottsberedning
    ---------2000/01:AU9 2000/01:SfU1 2000/01:SkU14 2000/01:SkU15 2001/02:AU4
    Riksdagsbeslut
    (15 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation
  • Liberal jämställdhetspolitik

    Motion 2000/01:A812 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

    Motion till riksdagen 2000/01:A812 av Leijonborg, Lars fp Liberal jämställdhetspolitik Sammanfattning Det viktigaste målet för vår liberala jämställdhetspolitik är att skapa verkliga möjligheter för kvinnor och män att forma sina liv efter egna val. Arbetet för att nå ett mer jämställt samhälle handlar till stor del

    Inlämnad
    2000-10-05
    Förslag
    46
    Utskottsberedning
    -------------------2000/01:JuU14 2000/01:JuU20 2000/01:KU6 2000/01:NU1 2000/01:SfU1 2000/01:SfU5 2000/01:SfU9 2000/01:SkU14 2000/01:SkU16 2000/01:SkU18 2000/01:SoU10 2000/01:UbU11 2000/01:UU10 2001/02:AU3 2001/02:FöU3 2001/02:JuU10 2001/02:JuU11 2001/02:SfU15
    Riksdagsbeslut
    (46 yrkanden): , , 19 saknar beslutsinformation
  • Gymnasieskola för individen

    Motion 2000/01:Ub236 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

    Motion till riksdagen 2000/01:Ub236 av Leijonborg, Lars fp Gymnasieskola för individen Sammanfattning Avskaffa det individuella programmet ingen ska påbörja gymnasiet utan betyget godkänt i svenska, engelska och matematik. Mer valfrihet i gymnasiet tvinga inte alla elever att läsa till högskole- kompetens. Öka läraryrkets

    Inlämnad
    2000-10-05
    Förslag
    101
    Utskottsberedning
    -------------------------------------------------------------------2000/01:UbU1 2000/01:UbU10 2000/01:UbU11 2000/01:UbU13 2000/01:UbU15 2000/01:UbU8 2000/01:UbU9
    Riksdagsbeslut
    (101 yrkanden): , , 67 saknar beslutsinformation
  • Läsning

    Motion 2000/01:Ub227 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

    Motion till riksdagen 2000/01:Ub227 av Leijonborg, Lars fp Läsning Sammanfattning 1. Fakta om svenskarnas läsvanor rymmer både uppmuntrande och oroande inslag. I ett internationellt perspektiv är läsförståelsen god och läsandet högt. Men bland ungdomar minskar bådadera. Och de sociala klyftorna i läsandet förstärks.

    Inlämnad
    2000-10-05
    Förslag
    20
    Utskottsberedning
    -------------2000/01:FiU1 2000/01:KrU5 2000/01:UbU1 2000/01:UbU10 2000/01:UbU13
    Riksdagsbeslut
    (20 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation
  • En grundskola som klarar sin uppgift

    Motion 2000/01:Ub225 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

    Motion till riksdagen 2000/01:Ub225 av Leijonborg, Lars fp En grundskola som klarar sin uppgift Innehållsförteckning Sammanfattning Grundskolan måste ges förutsättningar att klara sin uppgift. Det måste slås fast att grundskolan, vid sidan av det som kan ske i förskolan, har det fulla ansvaret för att lära barn och

    Inlämnad
    2000-10-05
    Förslag
    65
    Utskottsberedning
    -------------------------------------------2000/01:UbU1 2000/01:UbU10 2000/01:UbU11 2000/01:UbU13 2000/01:UbU9
    Riksdagsbeslut
    (65 yrkanden): , , 43 saknar beslutsinformation
  • Översyn av tandvårdsförordningen

    Motion 2000/01:So373 av Siw Persson m.fl. (fp)

    Motion till riksdagen 2000/01:So373 av Persson, Siw fp Översyn av tandvårdsförordningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en översyn av tandvårdsförordningen. Motivering Tandvårdsreformen har nu snart varit i funktion i två år. Efter inkörningstiden

    Inlämnad
    2000-10-05
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -2000/01:SoU10
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Filter