Per Svedberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Gävleborgs län
Titel
Diversearbetare
Född år
1965
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2006-10-02 – 2014-09-29

Kulturutskottet

Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29

Socialutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Utbildningsutskottet

Suppleant
2007-01-17 – 2010-10-04

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2010-10-12 – 2014-09-29

Sammansatta justitie- och socialutskottet

Suppleant
2008-01-29 – 2008-05-07

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter