Maria Abrahamsson (M)
Tidigare riksdagsledamot
- Parti
- Moderaterna
- Valkrets
- Stockholms kommun
- Titel
- Jurist
- Född år
- 1963
- Adress
- Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Alla uppdrag
Riksdagsledamot
- Ordinarie
- 2010-10-04 – 2018-09-24
Civilutskottet
- Ledamot
- 2010-10-12 – 2011-09-29
Skatteutskottet
- Suppleant
- 2014-10-07 – 2018-09-24
- Ledamot
- 2011-09-30 – 2014-09-29
Konstitutionsutskottet
- Ledamot
- 2014-10-07 – 2017-06-26
Socialförsäkringsutskottet
- Suppleant
- 2017-06-26 – 2018-09-24
EU-nämnden
- Suppleant
- 2014-10-15 – 2018-09-24
- Suppleant
- 2014-10-14 – 2014-10-14
Domarnämnden
- Ledamot
- 2011-01-01 – 2015-01-01
Sagt och gjort
Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.
Straffrättsliga frågor
Betänkande 2015/16:JuU18
Riksdagen gjorde tre tillkännagivanden till regeringen inom området straffrätt. Tillkännagivandena handlar om fridskränkningsbrott, hedersrelaterade brott och systematiska stölder.
Den 1 juli 2013 skärptes straffen för grov fridskränkning och grov kvinnofridskränkning. Riksdagen anser att effekterna av den här straffskärpningen bör utvärderas. Om det visar sig att reformen inte fått avsedd effekt kanske straffen bör skärpas ytterligare. Därför uppmanade riksdagen regeringen att utvärdera straffskärpningen.
Ett stort antal personer lever under hot från sina anhöriga på grund av en så kallad hederskultur. Riksdagen anser att samhället med kraft bör markera mot dessa brott. Den lagstiftning som anknyter till hedersrelaterade brott bör ses över i syfte att motverka sådana brott och öka antalet åtal. Riksdagen gjorde ett tillkännagivande till regeringen om detta.
Riksdagen vill även att den så kallade straffrabatten ses över. Om en person samtidigt döms för flera brott innebär det i praktiken att straffet inte motsvarar de olika brottens sammanlagda straffvärde. Det sker istället en viss begränsning av påföljden och personen får så kallad straffrabatt. En ny brottsrubricering som tar sikte på systematiska stölder bör också införas. Riksdagen gjorde ett tillkännagivande om detta till regeringen. Bakgrunden till beslutet är systematiska stölder som drabbar företagare och boende på landsbygden.
- Behandlade dokument
- 94
- Förslagspunkter
- 59
- Reservationer
- 49
- Anföranden och repliker
- 21, 77 minuter
- Justering
- 2016-04-05
- Datum
- 2016-04-07
- Bordläggning
- 2016-04-13
- Debatt
- 2016-04-14
- Beslut
- 2016-04-14
Med anledning av prop. 2015/16:121 Övergångsstyre och utjämning vid ändrad kommun- och landstingsindelning
Motion 2015/16:3354 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, L, KD)
Motion till riksdagen 2015/16:3354 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, L, KD) Med anledning av prop. 2015/16:121 Övergångsstyre och utjämning vid ändrad kommun- och landstingsindelning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa motsvarande regler angående befolkningens- Inlämnad
- 2016-03-30
- Förslag
- 1
- Datum
- 2016-03-30
- Utskottsberedning
- 2015/16:KU25
- Riksdagsbeslut
- (1 yrkande): 1 bifall,
Granskning av statsrådens tjänsteutövning och regeringsärendenas handläggning
Betänkande 2015/16:KU10
Konstitutionsutskottet, KU, har granskat delar av regeringens och ministrarnas administrativa arbete. Här följer ett urval av granskningen.
KU förordar att en tillträdande minister åtar sig att medverka i KU:s granskning också efter att han eller hon har slutat som minister. Utskottet förväntar sig att statsministern ställer sådana krav vid en regeringsbildning, och att kraven och åtagandena formuleras skriftligt. Utskottet kommer att löpande följa upp detta.
KU har granskat ärenden om konsulärt stöd till frihetsberövade personer utomlands. Enligt KU kan det övervägas om det av UD:s vägledning inte bättre bör framgå vilken ordning som bör gälla för utlandsmyndigheternas kontakt med departementet i de fall det är fråga om utlänningar som är bosatta i Sverige, men som inte är flyktingar eller statslösa.
KU har kartlagt samordnare inom olika politikområden som tillsatts under perioden september 2002-juni 2015. KU konstaterar inledningsvis att det ligger på regeringen att avgöra sådana frågor som utredningsform och att ange riktlinjer för arbetet. Granskningen berör dock enligt KU en rad frågeställningar av konstitutionellt intresse. Utskottet noterar att i drygt en handfull fall har en enskild minister beslutat om samordningsuppdraget. Det kan från konstitutionell synvinkel diskuteras om inte dessa beslut borde ha fattats av regeringen i stället. Vidare uppmärksammar utskottet samordnarnas koppling till Regeringskansliet under pågående uppdrag. Särskilt i de fall en samordnare arbetar utåtriktat och pådrivande kan det diskuteras om uppdraget bör utföras inom Regeringskansliets ram. Det är också viktigt att allmänheten kan hitta information om uppdragen eftersom samordnarna i regel har kontakter med olika delar av samhället. Det är även viktigt att berörda myndigheter får information om beslutade samordningsuppdrag och möjlighet att tycka till inför beslut om uppdrag.
När det gäller styrningen av vissa myndigheter under Försvarsdepartementet framhåller KU att det är väsentligt att informella kontakter inriktas mer på information än styrning. Sådana kontakter får inte gå utöver den formella ramen för myndigheternas verksamhet. Utskottet inskärper också vikten av dokumentation.
Granskningen visar också att det har funnits brister i myndigheternas återrapportering från internationella möten. Utskottet menar att det är betydelsefullt att en enhetlig svensk hållning i olika internationella fora säkerställs. KU förutsätter att regeringen genomför åtgärder som behövs gentemot myndigheterna.
KU har även granskat regeringens utnämningar under perioden oktober 2013-september 2015. Av det som framkommit kan KU inte göra någon annan bedömning än att utnämningarna har skett på saklig grund. Utskottet förutsätter dock att regeringen följer upp och utvärderar nya tillvägagångssätt för rekrytering av myndighetschefer liksom beslut om förflyttningar av myndighetschefer. KU vill också framhålla den positiva utvecklingen när det gäller andelen kvinnor som utnämns.
Slutligen har utskottet granskat regeringens information till och överläggning med Utrikesnämnden de senaste 25 åren. Utskottet har iakttagit en viss tendens över tid som innebär att olika ämnen snarare än att vissa situationer i sig behandlas i Utrikesnämnden. Det regelbundna samrådet mellan regeringen och EU-nämnden kan ha bidragit till en viss minskning av antalet sammanträden med Utrikesnämnden. Utskottet anser att det är angeläget att strategiska diskussioner om viktiga utrikespolitiska frågor och händelser äger rum på en konstitutionellt och politiskt sett hög nivå och pekar på bland annat Utrikesnämndens sammansättning.
Riksdagen lade ärendet till handlingarna, det vi säga avslutade ärendet.
- Anföranden och repliker
- 14, 80 minuter
- Justering
- 2016-01-28
- Datum
- 2015-09-21
- Bordläggning
- 2016-02-09
- Debatt
- 2016-02-10
- Beslut
- 2016-02-25
Justitieombudsmännens ämbetsberättelse
Betänkande 2015/16:KU7
Justitieombudsmännen, JO, har lämnat den årliga redogörelsen för verksamheten till riksdagen. Den gäller verksamhetsåret 1 juli 2014 till 30 juni 2015. JO registrerade 7358 nya ärenden under året, vilket är något fler än året före. Antalet avgjorda ärenden var 7242. Det är en liten minskning från föregående år. Prövningen av ärenden som rör klagomål tar den största delen av resurserna i anspråk.
Riksdagen lade JO:s redogörelse till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.
- Behandlade dokument
- 1
- Förslagspunkter
- 1
- Anföranden och repliker
- 5, 22 minuter
- Justering
- 2016-01-14
- Datum
- 2016-01-15
- Bordläggning
- 2016-01-19
- Debatt
- 2016-01-20
- Beslut
- 2016-01-20
Samdistribution av post och tidningar
Skriftlig fråga 2015/16:540 av Maria Abrahamsson (M)
Fråga 2015/16:540 Samdistribution av post och tidningar av Maria Abrahamsson (M) till Statsrådet Mehmet Kaplan (MP) Konstitutionsutskottet behandlade våren 2015 proposition 2014/15:88 Statens stöd till dagspressen I följdmotion 2014/15:3067 (M, C, FP, KD) krävdes bland annat förnyad försöksverksamhet med samdistribution- Inlämnad
- 2015-12-18
- Besvarare
- Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)
Allmänpreventionens betydelse för domstolarnas rättstillämpning
Skriftlig fråga 2015/16:539 av Maria Abrahamsson (M)
Fråga 2015/16:539 Allmänpreventionens betydelse för domstolarnas rättstillämpning av Maria Abrahamsson (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) I slutet av 1980-talet ändrades brottsbalken på så vis att domstolarna vid val av brottspåföljd inte längre skulle ta hänsyn till om straffet kunde avskräcka- Inlämnad
- 2015-12-17
- Besvarare
- Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
Utgiftsområde 1 Rikets styrelse
Betänkande 2015/16:KU1
Riksdagen sa ja till regeringens, riksdagsstyrelsens och Riksdagens ombudsmäns (JO) förslag i budgetpropositionen om cirka 12,7 miljarder kronor i anslag till utgiftsområde 1 Rikets styrelse för 2016. Där ingår bland annat hovet, riksdagens ledamöter och partier, Riksdagsförvaltningen, JO, Regeringskansliet, länsstyrelserna, åtgärder för nationella minoriteter och presstödet.
Riksdagen beslutade vidare om ett par ändringar när det gäller presstödet. Det särskilda extrastödet för storstadstidningar ska avskaffas och stödtrappan för hög-, medel- och lågfrekventa dagstidningar ska förändras. I budgetpropositionen finns även ett antal lagförslag. Bland annat sa riksdagen ja till riksdagsstyrelsens förslag om en ändring i lagen om stöd till riksdagsledamöternas och partigruppernas arbete i riksdagen.
- Behandlade dokument
- 17
- Förslagspunkter
- 7
- Reservationer
- 2
- Anföranden och repliker
- 38, 84 minuter
- Justering
- 2015-11-26
- Datum
- 2015-09-21
- Bordläggning
- 2015-12-01
- Debatt
- 2015-12-02
- Beslut
- 2015-12-02
Möjlighet att få ta del av allmänna handlingar
Skriftlig fråga 2015/16:383 av Maria Abrahamsson (M)
Fråga 2015/16:383 Möjlighet att få ta del av allmänna handlingar av Maria Abrahamsson (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Vid fjolårets redogörelse i konstitutionsutskottet för JO:s ämbetsberättelse 2014/15 uppmärksammade JO utskottet på problemet med myndigheters hantering av mycket frekventa- Inlämnad
- 2015-11-27
- Besvarare
- Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
Sjöfylleri
Betänkande 2015/16:CU2
Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2014 och 2015 om utvärdering av skärpta regler för sjöfylleri.
I motionerna uttrycks att regeringen bör utvärdera den lagändring som började gälla den 1 juni 2010. Reglerna innebär att den som har mer än 0,2 promille alkohol i blodet och kör båt eller har annan uppgift som är viktig för säkerheten ombord kan dömas för sjöfylleri. Gränsen för grovt sjöfylleri går vid 1,0 promille.
Civilutskottet, som förberett riksdagens beslut, förutsätter att regeringen noga följer frågan och att de nya reglerna om sjöfylleri kommer att följas upp. Därför finns det inte behov av ett tillkännagivande till regeringen.
- Behandlade dokument
- 12
- Förslagspunkter
- 1
- Anföranden och repliker
- 2, 9 minuter
- Justering
- 2015-10-22
- Datum
- 2015-10-27
- Bordläggning
- 2015-11-03
- Debatt
- 2015-11-04
- Beslut
- 2015-11-04
Hinder för villkorlig frigivning
Motion 2015/16:2132 av Maria Abrahamsson (M)
Motion till riksdagen 2015/16:2132 av Maria Abrahamsson (M) Hinder för villkorlig frigivning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ändra brottsbalken så att det av den direkt framgår att också hög återfallsrisk ska utgöra hinder för villkorlig frigivning och tillkännager- Inlämnad
- 2015-10-06
- Förslag
- 2
- Datum
- 2015-10-06
- Utskottsberedning
- 2015/16:JuU18 2015/16:JuU21
- Riksdagsbeslut
- (2 yrkanden): 2 avslag
Försöksverksamhet med tv-sända rättegångar
Motion 2015/16:2131 av Maria Abrahamsson (M)
Motion till riksdagen 2015/16:2131 av Maria Abrahamsson (M) Försöksverksamhet med tv-sända rättegångar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en försöksverksamhet med tv-sända rättegångar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det- Inlämnad
- 2015-10-06
- Förslag
- 2
- Datum
- 2015-10-06
- Utskottsberedning
- 2015/16:JuU19
- Riksdagsbeslut
- (2 yrkanden): 2 avslag
Utgiftsområde 1 Rikets styrelse
Motion 2015/16:2504 av Andreas Norlén m.fl. (M)
Motion till riksdagen 2015/16:2504 av Andreas Norlén m.fl. (M) Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2016 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en förstärkning av riksdagens- Inlämnad
- 2015-10-06
- Förslag
- 8
- Datum
- 2015-10-06
- Utskottsberedning
- 2015/16:KU1
- Riksdagsbeslut
- (8 yrkanden): 8 avslag
Skyddet för de mänskliga rättigheterna
Motion 2015/16:2502 av Andreas Norlén m.fl. (M)
Motion till riksdagen 2015/16:2502 av Andreas Norlén m.fl. (M) Skyddet för de mänskliga rättigheterna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det i uppdraget till den nya institutionen för att skydda de mänskliga rättigheterna bör ingå att förebygga och motverka enskildas- Inlämnad
- 2015-10-06
- Förslag
- 3
- Datum
- 2015-10-06
- Utskottsberedning
- 2015/16:KU15 2017/18:KU6
- Riksdagsbeslut
- (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,
Sanktioner vid bristande uppfyllelse av minoritetspolitiska åtaganden
Motion 2015/16:2501 av Andreas Norlén m.fl. (M)
Motion till riksdagen 2015/16:2501 av Andreas Norlén m.fl. (M) Sanktioner vid bristande uppfyllelse av minoritetspolitiska åtaganden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om möjlighet till sanktioner gentemot de kommuner som ingår i förvaltningsområden för minoritetsspråk- Inlämnad
- 2015-10-06
- Förslag
- 1
- Datum
- 2015-10-06
- Utskottsberedning
- 2016/17:KU16
- Riksdagsbeslut
- (1 yrkande): 1 avslag
Ett förstärkt fri- och rättighetsskydd och andra grundlagsfrågor
Motion 2015/16:2500 av Andreas Norlén m.fl. (M)
Motion till riksdagen 2015/16:2500 av Andreas Norlén m.fl. (M) Ett förstärkt fri- och rättighetsskydd och andra grundlagsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skyddet för samtliga fri- och rättigheter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig- Inlämnad
- 2015-10-06
- Förslag
- 3
- Datum
- 2015-10-06
- Utskottsberedning
- 2015/16:KU15 2015/16:KU16
- Riksdagsbeslut
- (3 yrkanden): 3 avslag
Vitbok om behandlingen av samer och tornedalingar
Motion 2015/16:2499 av Andreas Norlén m.fl. (M)
Motion till riksdagen 2015/16:2499 av Andreas Norlén m.fl. (M) Vitbok om behandlingen av samer och tornedalingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en vitbok angående behandlingen av samer i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom- Inlämnad
- 2015-10-06
- Förslag
- 2
- Datum
- 2015-10-06
- Utskottsberedning
- 2016/17:KU16
- Riksdagsbeslut
- (2 yrkanden): 2 avslag
Ett högt valdeltagande bland utlandssvenskar
Motion 2015/16:2498 av Andreas Norlén m.fl. (M)
Motion till riksdagen 2015/16:2498 av Andreas Norlén m.fl. (M) Ett högt valdeltagande bland utlandssvenskar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utökade öppettider, även kvällstid och helger, för röstning på svenska ambassader och konsulat och tillkännager detta för regeringen.- Inlämnad
- 2015-10-06
- Förslag
- 4
- Datum
- 2015-10-06
- Utskottsberedning
- 2015/16:KU14
- Riksdagsbeslut
- (4 yrkanden): 4 avslag
Hets mot transpersoner
Motion 2015/16:2497 av Andreas Norlén m.fl. (M)
Motion till riksdagen 2015/16:2497 av Andreas Norlén m.fl. (M) Hets mot transpersoner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvidga tryck- och yttrandefrihetsbrotten hets mot folkgrupp till att även omfatta transpersoner och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen- Inlämnad
- 2015-10-06
- Förslag
- 2
- Datum
- 2015-10-06
- Utskottsberedning
- 2015/16:JuU18 2015/16:KU18
- Riksdagsbeslut
- (2 yrkanden): 2 avslag
EU-samarbetet nu och i framtiden
Motion 2015/16:2332 av Karin Enström m.fl. (M)
Motion till riksdagen 2015/16:2332 av Karin Enström m.fl. (M) EU-samarbetet nu och i framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska spela en ledande roll inom EU för att utveckla och förstärka den gemensamma utrikespolitiken och den europeiska utrikestjänsten- Inlämnad
- 2015-10-06
- Förslag
- 14
- Datum
- 2015-10-06
- Utskottsberedning
- 2015/16:FiU5 2015/16:KU15 2015/16:KU16 2015/16:MJU20 2015/16:UU10 2015/16:UU15
- Riksdagsbeslut
- (14 yrkanden): 14 avslag
Stockholmsmotion
Motion 2015/16:1328 av Sofia Arkelsten m.fl. (M)
Motion till riksdagen 2015/16:1328 av Sofia Arkelsten m.fl. (M) Stockholmsmotion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det krävs ett samlat grepp om bostadspolitiken för att i ett sammanhang hantera frågor om byggande, fastighets- och reavinstbeskattning, ränteavdrag- Inlämnad
- 2015-10-05
- Förslag
- 10
- Datum
- 2015-10-05
- Utskottsberedning
- 2015/16:JuU20 2015/16:SfU12 2015/16:TU14 2015/16:UbU12 2016/17:CU14 2016/17:CU15 2016/17:SoU9 2016/17:TU4
- Riksdagsbeslut
- (10 yrkanden): 8 avslag, 2 bifall,
