Tomas Tobé(M)

Tomas Tobé (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 49
Titel Småföretagare.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865961
E-post tomas.tobe[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-12-09 – 2018-09-24
    • Ledig 2013-09-18 – 2013-12-08
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-09-17
    • Moderaterna

    • Partisekreterare 2015-01-10 – 2017-07-07
    • Vice gruppledare 2012-09-01 – 2015-01-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-06-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-19
    • Ordförande 2013-12-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2013-09-19 – 2013-12-08
    • Ordförande 2012-06-19 – 2013-09-18
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-06-19
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2017-06-15 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-06-15 – 2017-06-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2009-03-09 – 2010-10-12
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2015-01-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2016-03-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Beslut att frångå säkerhetsskyddsförordningen

Skriftlig fråga 2017/18:135 av Tomas Tobé (M)

Fråga 2017/18:135 Beslut att frångå säkerhetsskyddsförordningen av Tomas Tobé (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Överåklagaren vid Särskilda åklagarkammaren beslutade den 13 oktober att inte inleda någon förundersökning mot rikspolischef Dan Eliasson. I samband med att beslutet meddelades

Inlämnad: 2017-10-19 Svarsdatum: 2017-11-01 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:135 av Tomas Tobé (M) (pdf, 77 kB)

Reformer för en bättre hbtq-politik

Motion 2017/18:3215 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3215 av Olof Lavesson m.fl. (M) Reformer för en bättre hbtq-politik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om lagstiftningen om hatbrott och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: AU CU JuU KrU KU SfU SoU 2017/18:JuU1 2017/18:UbU1 2017/18:UU2

Motion 2017/18:3215 av Olof Lavesson m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2017/18:3215 av Olof Lavesson m.fl. (M) (pdf, 133 kB)

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökade resurser till


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1

Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.