Pia Hallström (-)

Pia Hallström (M)

Valkrets Värmlands län
Född år 1961
Avliden den 11 oktober 2016

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-10-11

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2016-09-14 – 2016-10-11
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-09-13
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2015-11-26 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-11-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2015/16:164 Riksrevisionens rapport om it-relaterad brottslighet

Motion 2015/16:3409 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3409 av Beatrice Ask m.fl. (M) med anledning av skr. 2015/16:164 Riksrevisionens rapport om it-relaterad brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en samlad strategi för att bekämpa den it-relaterade brottsligheten


Utskottsberedning: 2015/16:JuU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3409 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 52 kB) Motion 2015/16:3409 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2015/16:111 Synnerligen grova narkotikabrott

Motion 2015/16:3329 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3329 av Beatrice Ask m.fl. (M) med anledning av prop. 2015/16:111 Synnerligen grova narkotikabrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska följa utvecklingen av rättspraxis och återkomma till riksdagen med förslag


Utskottsberedning: 2015/16:JuU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3329 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 54 kB) Motion 2015/16:3329 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Elektronisk fotboja vid kontaktförbud

Skriftlig fråga 2015/16:903 av Pia Hallström (M)

Fråga 2015/16:903 Elektronisk fotboja vid kontaktförbud av Pia Hallström (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Den 16 juni 2015 inlämnade jag en skriftlig fråga till justitie- och migrationsminister Morgan Johansson. Frågan gällde lagen om elektronisk övervakning vid utvidgat kontakförbud.

Inlämnad: 2016-03-02 Svarsdatum: 2016-03-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:903 av Pia Hallström (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.