Jan Lindholm(MP)

Jan Lindholm (MP)

Parti Miljöpartiet
Valkrets Dalarnas län, plats 21
Titel Förskollärare
Född år 1951
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864443
E-post jan.lindholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • 2014-09-29 - 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 - 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2015-10-01 - 2016-10-30
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 2004-11-15 - 2006-10-02
    • Ragnhild Pohanka

    • Ersättare 1998-01-23 - 1998-02-22
    • Kerstin-Maria Stalin

    • Ersättare 2004-08-16 - 2004-11-14
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 - 2010-10-04
    • Ledamot 2004-11-15 - 2006-10-02
    • Suppleant 2004-09-14 - 2004-11-14
    • Suppleant 1998-01-23 - 1998-02-22
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-11-15 - 2006-10-02
    • Suppleant 2004-09-14 - 2004-11-14
    • Suppleant 1998-01-23 - 1998-02-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2004-11-15 - 2006-10-02
    • Suppleant 2004-09-14 - 2004-11-14
    • Suppleant 1998-01-23 - 1998-02-22
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 - 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 - 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 - 2006-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 - 2015-10-01
    • Ledamot 2013-09-17 - 2014-09-29
    • Ledamot 2012-10-04 - 2013-09-16
    • Ledamot 2011-10-12 - 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 - 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 - 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sommartid som normaltid

Motion 2015/16:1135 av Stefan Nilsson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1135 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) Sommartid som normaltid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra nuvarande sommartid till normaltid året runt och tillkännager detta för regeringen. Bakgrund Sommartid har i Sverige funnits


Utskottsberedning: 2015/16:TU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1135 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:1135 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (pdf, 76 kB)

Psykiatrisk vård för nyanlända flyktingar

Motion 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP) Psykiatrisk vård för nyanlända flyktingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att höja kompetensen angående psykiatrisk vård för nyanlända flyktingar och tillkännager detta för regeringen. Motivering En


Utskottsberedning: 2015/16:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP) (pdf, 65 kB)

Politik för teknik som sänker halten koldioxid i atmosfären

Motion 2015/16:1141 av Jan Lindholm och Stefan Nilsson (båda MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1141 av Jan Lindholm och Stefan Nilsson (båda MP) Politik för teknik som sänker halten koldioxid i atmosfären Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att minska mängden klimatpåverkande gaser i atmosfären av humant ursprung


Utskottsberedning: 2015/16:MJU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2015/16:1141 av Jan Lindholm och Stefan Nilsson (båda MP) (docx, 60 kB) Motion 2015/16:1141 av Jan Lindholm och Stefan Nilsson (båda MP) (pdf, 95 kB)