Störningar på webbplatsen

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. De direktsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen är testsändningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Eva-Lena Jansson (S)

Eva-Lena Jansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 199
Titel Brevbärare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864700
E-post eva-lena.jansson[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-10
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 06-10, näringsutskottet 06-14, EU-nämnden 10-15 och försvarsutskottet 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Brukstjänstemannen Inez Jansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, distribution & kontorslinjen, Karlskoga 79-81. Fackliga utbildningar 85-99. Ledarskapsutbildning, Socialdemokraterna 05-06.
  • Anställningar

    Restaurangbiträde, 81-85. Postnord 85-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet, Örebro län, 14. Ledamot, integritetskommittén 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Varberga-Kils kommundelsnämnd 95-98, service- och omsorgsnämnden 99-02 och programnämnd Tillväxt och utveckling 03-06. Kommunfullmäktig, Örebro 02-06. Vice ordförande, vuxenutbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Örebro arbetarekommun 00-02 och Socialdemokratiska kvinnoförbundet i Örebro län 03-05. Ordförande, Seko Örebro 00-06. Ledamot, Sekos förbundsstyrelse 03-06. Ledamot, LO-distriktet 00- och LO-fackens styrelse 99-04. Facklig ledare, Örebro läns partidistrikt 10-12. Styrelseledamot, ÖSK Handboll 09-11. Ordförande, Sällskapet Right Livelihood Award 10-. Styrelseledamot, Sveriges socialdemokratiska kvinnoförbund 11-.
  • Bostadsort

    Örebro

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Öka kunskapen och ge större uppmärksamhet till barn som lever med missbrukande föräldrar

Motion 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. S Öka kunskapen och ge större uppmärksamhet till barn som lever med missbrukande föräldrar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ställa krav på att utbildningar som är inriktade på yrken


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Förskola för alla

Motion 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. S Förskola för alla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga fler åtgärder så att fler barn får möjlighet till förskolans verksamhet, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Att ha


Utskottsberedning: 2017/18:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Hbt i hela världen

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. S Hbt i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nordiskt samarbete i hbt-frågor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring av regelverket


Utskottsberedning: 2017/18:AU10 2017/18:KU34 2017/18:SfU15 2017/18:UU18 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.