Sök

Sök bland riksdagens alla dokument och publiceringar. För att avgränsa sökningen, använd filter eller välj att sortera efter kategori. Via Populära sökningar kommer du snabbt till innehåll som många efterfrågar.

Kategori

66 421 träffar med valda filter, Sökning utan sökord, sorterat efter datum

  • Litteratur, läsande, bibliotek och språk

    Betänkande 2012/13:KrU7

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiderna 2011 och 2012 om litteratur, språk, läsande och bibliotek. Motionerna tar bland annat upp frågor om litteraturstöd och att främja läsning. Här hänvisar riksdagen till Litteraturutredningen som just nu bereds inom Regeringskansliet. Andra motioner handlar om bibliotekens uppdrag, en nationell biblioteksplan, förslag för att öka tillgången till bibliotek, digitala bibliotek och ett nationellt lånekortssystem. Riksdagen hänvisar dels till kommunerna, dels till förslaget till ny bibliotekslag som regeringen väntas lämna till riksdagen inom kort. Ytterligare motioner handlar om teckenspråk och teckenspråkstolkar samt att punktskriften ska få officiell status som läs- och skriftspråk. Även här hänvisar riksdagen till att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp.

    Behandlade dokument
    22
    Förslagspunkter
    10
    Reservationer
    9 
    Anföranden och repliker
    32, 92 minuter
    Justering
    2013-04-18
    Datum
    2013-04-22
    Debatt
    2013-05-02
    Beslut
    2013-05-15
  • Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor

    Betänkande 2012/13:TU11

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2012 om järnvägar och kollektivtrafik. Skälet är bland annat att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Riksdagen pekar bland annat på att det inom Regeringskansliet pågår beredning med att tillsätta en utredning om järnvägssystemets organisation.

    Motionerna handlar om samhällsuppdrag och ekonomiska mål för SJ, järnvägstrafikens reglering, europeisk järnvägssamordning, ansvar för järnvägsstationer och resenärsfrågor. Andra motioner handlar om upprivning av kollektivtrafiklagen, utvärdering av kollektivtrafiklagen, pris och kvalitet i kollektivtrafiken, nya kollektivtrafiksystem, färdtjänst och tillgänglig kollektivtrafik för personer med funktionsnedsättning, Arlandabanan och Gotlandstrafiken.

    Behandlade dokument
    23
    Förslagspunkter
    14
    Reservationer
    15 
    Anföranden och repliker
    22, 91 minuter
    Beredning
    2013-03-12
    Justering
    2013-04-18
    Datum
    2013-04-19
    Debatt
    2013-04-25
    Beslut
    2013-05-02
  • Dataskydd vid europeiskt polissamarbete och straffrättsligt samarbete

    Betänkande 2012/13:JuU19

    Reglerna för behandling av personuppgifter inom brottsbekämpning justeras och kompletteras genom en ny lag. I och med den nya lagen genomförs de återstående delarna av EU:s rambeslut om skydd av personuppgifter som behandlas inom ramen för polissamarbete och straffrättsligt samarbete, det så kallade dataskyddsrambeslutet. Enligt den nya lagen ska svenska myndigheter som tar emot personuppgifter från ett annat EU-land följa de villkor för användningen som uppgiftslämnaren har satt. På motsvarande sätt anger svenska myndigheter villkoren då man lämnar ut uppgifter till ett annat EU-land. Bestämmelserna gäller inte behandling av personuppgifter som rör nationell säkerhet.

    Förutom EU gäller bestämmelserna också Island, Norge, Schweiz och Liechtenstein.

    Behandlade dokument
    2
    Förslagspunkter
    3
    Reservationer
    1 
    Anföranden och repliker
    2, 9 minuter
    Justering
    2013-04-18
    Datum
    2013-04-19
    Debatt
    2013-05-02
    Beslut
    2013-05-15
  • Bevakning ombord på svenska fartyg

    Betänkande 2012/13:TU10

    Svenska redare ska kunna få tillstånd för beväpnad bevakning ombord på fartyg som riskerar att utsättas för piratangrepp. Syftet är att göra det möjligt att skydda fartyget, besättningen, passagerarna och lasten mot angrepp av utomstående personer. Tillståndet innebär att säkerhetspersonalen har rätt att inneha vissa slag av skjutvapen och ammunition ombord. Förslaget är i linje med rekommendationerna från Internationella sjöfartsorganisationen, IMO.

    Sjöröveriet har ökat under det senaste decenniet, från att tidigare ha utgjort ett relativt begränsat problem. Det finns dock inte något känt exempel på att pirater har lyckats ta sig ombord på ett fartyg som haft beväpnad säkerhetspersonal. Riksdagen betonar samtidigt att det är viktigt att undvika att beväpnade säkerhetsstyrkor leder till en upptrappning av våldet vid ett eventuellt piratangrepp.

    Den nya lagen börjar gälla den 1 juli 2013.

    Behandlade dokument
    2
    Förslagspunkter
    1
    Reservationer
    1 
    Anföranden och repliker
    9, 50 minuter
    Beredning
    2013-03-12
    Justering
    2013-04-16
    Datum
    2013-04-18
    Debatt
    2013-04-25
    Beslut
    2013-05-02
  • Näringspolitiska frågor

    Betänkande 2012/13:NU11

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2012 om näringspolitiska frågor. Motionerna handlar om företagsfrämjande åtgärder, socialt företagande, och olika näringsgrenar som bland annat turism, kulturella och kreativa näringar och mjukvarubranschen.

    Behandlade dokument
    57
    Förslagspunkter
    7
    Reservationer
    11 
    Anföranden och repliker
    71, 237 minuter
    Justering
    2013-04-11
    Datum
    2013-04-18
    Debatt
    2013-04-25
    Beslut
    2013-05-02
  • Jakt och viltvård

    Betänkande 2012/13:MJU17

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2012 om jakt och viltvård. Skälet är gällande lagar och regler och att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om jaktlagstiftningen, dubbelregistrering vid jakt, ersättning för bland annat viltskador, det allmänna uppdraget, jakttider, jakt på bland annat vildsvin och jakt med lös hund.

    Behandlade dokument
    20
    Förslagspunkter
    9
    Reservationer
    6 
    Anföranden och repliker
    7, 43 minuter
    Justering
    2013-04-16
    Datum
    2013-04-17
    Debatt
    2013-04-25
    Beslut
    2013-05-02
  • Migration och asylpolitik

    Betänkande 2012/13:SfU7

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2012 om asyl- och migrationsfrågor och om svenskt medborgarskap. Motionerna handlar om skyddsbehov, begreppet väpnad konflikt, könsrelaterad förföljelse, samarbetet inom EU, arbetskraftsinvandring, anhöriginvandring, verkställighet av avvisnings- och utvisningsbeslut, visering och svenskt medborgarskap.

    Behandlade dokument
    59
    Förslagspunkter
    25
    Reservationer
    43 
    Anföranden och repliker
    55, 183 minuter
    Justering
    2013-04-11
    Datum
    2013-04-16
    Debatt
    2013-04-24
    Beslut
    2013-04-25
  • Naturgasfrågor

    Betänkande 2012/13:NU16

    En gräns för hur stora intäkter naturgasföretagen får ha ska sättas i förväg i form av en så kallad intäktsram. Intäktsramen ska gälla företagets intäkter från överföring och lagring av naturgas och från tillträde till en förgasningsanläggning. Det här innebär att naturgasmarknaden får samma typ av regler som redan gäller på elmarknaden. Syftet med lagändringen är bland annat att öka förutsägbarheten för både naturgasföretagen och deras kunder. Intäktsramen ska sättas för en tillsynsperiod i taget, vanligen för fyra år.

    Regeringen ska kunna utse en myndighet eller ett företag till ansvarig för att balansen mellan uttag och tillförsel av naturgas i det nationella naturgassystemet upprätthålls på kort sikt. Uppdraget ska utföras under Energimarknadsinspektionens tillsyn. Tidigare har Svenska kraftnät haft uppdraget.

    Lagändringarna ska gälla från den 1 juni 2013. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

    Behandlade dokument
    2
    Förslagspunkter
    1
    Reservationer
    1 
    Anföranden och repliker
    1, 1 minuter
    Justering
    2013-04-11
    Datum
    2013-04-16
    Debatt
    2013-04-24
    Beslut
    2013-04-24
  • Prövning av nätkoncession

    Betänkande 2012/13:NU12

    Behandlingen av ansökningar om tillstånd att bygga och använda starkströmsledningar, så kallad nätkoncession, ska bli enklare. Samtidigt blir processen mindre resurskrävande både för elnätsföretagen och för myndigheterna. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2012 om elmarknadspolitiska frågor. Motionerna handlar bland annat om elområden, mätning och debitering av el, utbyggnad av elnäten och kommunala energibolag.

    Behandlade dokument
    18
    Förslagspunkter
    10
    Reservationer
    13 
    Anföranden och repliker
    27, 101 minuter
    Justering
    2013-04-11
    Datum
    2013-04-16
    Debatt
    2013-04-24
    Beslut
    2013-04-24
  • Public service-frågor

    Betänkande 2012/13:KrU8

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2012 om radio och tv i allmänhetens tjänst. Orsaker är bland annat att det redan pågår arbete inom flera av de områden som motionerna tar upp och att beslut i andra frågor redan har fattats för den pågående tillståndsperioden. Motionerna handlar om många olika delar av public service-verksamheten, bland annat digitalisering av Sveriges radios, SVT:s och UR:s arkiv, förhandsprövning av nya tjänster inom public service, nordiska tv-kanaler i public service-utbudet, svenskt public service-utbud på Åland, upphandling av samhällsprogram och nyhetsförmedling, public service-företagens finansiering och företagens kulturbevarande uppdrag.

    Behandlade dokument
    12
    Förslagspunkter
    8
    Reservationer
    4 
    Anföranden och repliker
    19, 69 minuter
    Justering
    2013-04-11
    Datum
    2013-04-16
    Debatt
    2013-05-02
    Beslut
    2013-05-15
  • Riksdagens arbetsformer m.m.

    Betänkande 2012/13:KU17

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2011 och 2012 om bland annat riksdagens arbetsformer. Motionerna handlar om förändringar i motionsrätten och i utskottens arbete med motionerna, öppna sammanträden i utskotten och EU-nämnden, införande av ett framtidsutskott, platsen för EU-nämndens sammanträden, utskottens utrikes resor, riksdagsledamöternas placering i kammaren, votering på distans, kvittningssystemet, teckentolkning vid riksdagens frågestunder, riksmötets öppnande, riksdagshörna i Luleå, barnkonsekvensanalys av riksdagens beslut, förslagsbox för allmänheten och lobbying.

    Andra motioner handlar om Riksdagsförvaltningen, till exempel miljöförbättrande åtgärder, minnesmärken och visitkort med punktskrift. Några motioner gäller arbetsvillkoren för riksdagsledamöterna, till exempel arvodet och inkomstgarantin.

    Behandlade dokument
    51
    Förslagspunkter
    17
    Reservationer
    5 
    Anföranden och repliker
    11, 39 minuter
    Beredning
    2013-03-21
    Justering
    2013-04-16
    Datum
    2013-04-16
    Debatt
    2013-04-24
    Beslut
    2013-04-25
  • Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik

    Betänkande 2012/13:UU15

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiderna 2010, 2011 och 2012 om mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik. Varje år lägger ledamöterna ett stort antal motionsförslag om olika frågor som rör mänskliga rättigheter, och utrikesutskottet har under olika år valt att behandla mänskliga rättigheter ur olika perspektiv. Den här gången behandlades motioner om bland annat mål och inriktningsfrågor, grundläggande rättigheter, barns rättigheter, diskriminering och förföljelse på grund av sexuell läggning och könsidentitet samt rättigheter för personer som tillhör urfolk och nationella, etniska, språkliga eller religiösa grupper. Andra motioner tar upp frågor som rör mänskliga rättigheter i handelspolitiken och i arbetslivet, statslöshet och migration samt Internationella brottmålsdomstolen.

    Behandlade dokument
    55
    Förslagspunkter
    16
    Reservationer
    11 
    Anföranden och repliker
    41, 153 minuter
    Beredning
    2013-01-24
    Justering
    2013-04-11
    Datum
    2013-04-15
    Debatt
    2013-04-24
    Beslut
    2013-04-24
  • Granskning av handlingsplan för detaljhandeln och grönbok om otillbörliga affärsmetoder

    Utlåtande 2012/13:NU20

    Näringsutskottet har granskat en grönbok från EU-kommissionen om så kallade otillbörliga affärsmetoder, det vill säga metoder som strider mot god affärssed och god tro. Syftet med grönboken är att identifiera och samla in information om problemet, starta en diskussion och identifiera eventuella behov av åtgärder. Utskottet vill hellre se lösningar på nationell nivå och frivilliga lösningar än tvingande EU-lagstiftning. Om EU ska ha gemensamma regler på området är det viktigt att både problembeskrivningen och bedömningen av vilka behov som finns är välgrundade.

    Utskottet har också granskat ett meddelande från EU-kommissionen om en europeisk handlingsplan för handel och distribution. Utskottet välkomnar att kommissionen tar ett helhetsgrepp när det gäller detaljhandeln. Utskottet poängterar att det är viktigt att undanröja de hinder som fortfarande finns för en väl fungerande EU-marknad, både inom detaljhandeln och på andra områden. Kommissionens arbete för att stärka konsumentinflytandet och e-handeln och skapa en miljömässigt hållbar detaljhandelskedja är enligt utskottet särskilt viktiga områden i handlingsplanen.

    Riksdagen lade utlåtandet till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Därefter skickades utlåtandet för kännedom till EU-kommissionen och till Regeringskansliet.

    Förslagspunkter
    1
    Reservationer
    3 
    Anföranden och repliker
    6, 18 minuter
    Justering
    2013-04-11
    Datum
    2013-04-15
    Debatt
    2013-04-24
    Beslut
    2013-04-24
  • Skogspolitik

    Betänkande 2012/13:MJU16

    Riksdagen sa nej till motioner om skogspolitik från allmänna motionstiden 2012. Huvudorsaken är att det redan pågår arbete inom de områden som motionerna rör. Motionerna handlar bland annat om skogsvårdslagen, miljöhänsyn, skydd av naturvärden, skogens sociala värden och ett hyggesfritt skogsbruk.

    Behandlade dokument
    10
    Förslagspunkter
    11
    Reservationer
    11 
    Anföranden och repliker
    22, 83 minuter
    Justering
    2013-04-11
    Datum
    2013-04-15
    Debatt
    2013-04-25
    Beslut
    2013-05-02
  • Arbetsrätt

    Betänkande 2012/13:AU8

    Riksdagen sa nej till motioner om arbetsrättsliga frågor från allmänna motionstiden 2012. En orsak är att det redan pågår arbete i flera av de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om anställningsformer, turordning, företrädesrätt till återanställning och rätt till heltid.

    Behandlade dokument
    58
    Förslagspunkter
    18
    Reservationer
    17 
    Anföranden och repliker
    37, 146 minuter
    Justering
    2013-04-11
    Datum
    2013-04-15
    Debatt
    2013-04-24
    Beslut
    2013-04-25
  • Energipolitiska frågor

    Betänkande 2012/13:NU17

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2012 om olika energipolitiska frågor. Motionerna handlar om biogas, vindkraft, solenergi, vågkraft, fastprissystem, energieffektivisering och vissa övriga energipolitiska frågor.

    Behandlade dokument
    20
    Förslagspunkter
    7
    Reservationer
    14 
    Anföranden och repliker
    36, 128 minuter
    Justering
    2013-03-26
    Datum
    2013-04-10
    Debatt
    2013-04-17
    Beslut
    2013-04-18
  • Handelspolitiska frågor

    Betänkande 2012/13:NU13

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2012 om olika handelspolitiska frågor.

    Behandlade dokument
    16
    Förslagspunkter
    10
    Reservationer
    11 
    Anföranden och repliker
    23, 83 minuter
    Justering
    2013-03-26
    Datum
    2013-04-10
    Debatt
    2013-04-17
    Beslut
    2013-04-17
  • Kommunala och regionala frågor

    Betänkande 2012/13:KU22

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiderna 2011 och 2012 om kommunala och regionala frågor. Motionerna handlar bland annat om kommunalt partistöd, återkallelse av uppdrag i nämnder och styrelser, tjänstledighet från förtroendeuppdrag, titeln borgmästare, representation i nämnder, utskott och styrelser samt direktvalda stadsdelsnämnder. Andra motioner tar upp kommunernas plikt att följa domstolsbeslut samt konsekvenser när besluten inte följs, kommunala folkomröstningar, kommunala pensionärsråd, begreppet stad, jäv vid tillsyn enligt plan- och bygglagen, tidpunkt för tillträde för kommunala bolags styrelser, kommunindelning, kommunal samverkan och en regionaliseringsreform.

    Behandlade dokument
    44
    Förslagspunkter
    16
    Reservationer
    1 
    Anföranden och repliker
    5, 24 minuter
    Beredning
    2013-03-07
    Justering
    2013-03-21
    Datum
    2013-04-10
    Debatt
    2013-04-17
    Beslut
    2013-04-18
  • Frågeinstituten som kontrollinstrument

    Betänkande 2012/13:KU4

    Konstitutionsutskottet har låtit utvärdera de så kallade frågeinstituten, det vill säga de skriftliga och muntliga frågor och de interpellationer som riksdagsledamöterna kan ställa till ministrarna. Riksdagen anser bland annat att den tid ministrarna har på sig för att besvara skriftliga frågor bör förlängas med en dag för att ministrarna ska få bättre förutsättningar att ge så innehållsrika svar som möjligt. På förslag av KU gjorde riksdagen ett tillkännagivande till riksdagsstyrelsen om att styrelsen ska vidta de åtgärder som behövs för att gå vidare med frågan.

    I utredningen studeras frågornas och interpellationernas innehåll, hur de används av ledamöterna, hur ministrarna besvarar dem och Regeringskansliets beredning av ministrarnas svar. KU tar i sitt betänkande ställning till utredarens bedömningar och förslag.

    Förslagspunkter
    1
    Anföranden och repliker
    3, 13 minuter
    Beredning
    2012-09-20
    Justering
    2013-04-09
    Datum
    2013-04-10
    Debatt
    2013-04-18
    Beslut
    2013-04-18
  • Hemvärnet

    Betänkande 2012/13:FöU10

    Riksdagen anser att hemvärnet bör ha en centralare roll vid större samhällskriser, som naturkatastrofer och större olyckor, än det har i dag. Frågan är dock hur det kan uppnås och vilka konsekvenser det kan få för bland annat organisationens kärnverksamhet och rekrytering. Riksdagen uppmanar därför regeringen i ett tillkännagivande att klargöra förutsättningarna för att utvidga hemvärnets och de nationella skyddsstyrkornas tjänstgöringsskyldighet. De nationella skyddsstyrkorna är hemvärnets insatsförband. Tillkännagivandet grundar sig delvis på motioner från Socialdemokraterna och Vänsterpartiet.

    Hemvärnet har till uppgift att verka över hela konfliktskalan - från stöd till samhället vid svåra påfrestningar i fred till väpnad strid i krig. Tjänstgöringen är frivillig och grundar sig på avtal med Försvarsmakten.

    Behandlade dokument
    4
    Förslagspunkter
    4
    Reservationer
    4 
    Anföranden och repliker
    20, 61 minuter
    Beredning
    2013-03-14
    Justering
    2013-04-09
    Datum
    2013-04-10
    Debatt
    2013-04-18
    Beslut
    2013-04-18