Torkild Strandberg (L)

Torkild Strandberg (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns västra
Titel banktjänsteman
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-25

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2018-09-25
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-12-18
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2010-12-20
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2007-01-10
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-10-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-12-20
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-01-10
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-24 – 2014-12-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-03-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-20
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-10
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Förste vice ordförande 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Utegångsförbud för unga
Interpellationsdebatt 2005/06:221 av Strandberg, Torkild (fp) 3 februari 2006 Utegångsförbud för unga
Stillbild från Interpellationsdebatt: polisens ekonomi
Interpellationsdebatt 2004/05:546 av Strandberg, Torkild (fp) 13 maj 2005 polisens ekonomi
Stillbild från Debatt om förslag: Tillträdesförbud
Debatt om förslag 2004/05:JUU32 11 maj 2005 Tillträdesförbud
Stillbild från Debatt om förslag: Förverkande vid brott, m.m.
Debatt om förslag 2004/05:JUU31 11 maj 2005 Förverkande vid brott, m.m.

Dokument:

Förberedande studie av fast förbindelse mellan Sverige och Danmark

Motion 2018/19:7 av Torkild Strandberg (L)

Motion till riksdagen 2018/19:7 av Torkild Strandberg L Förberedande studie av fast förbindelse mellan Sverige och Danmark Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inkludera Europaspåret i den pågående studien av en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör och


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:7 av Torkild Strandberg (L) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:7 av Torkild Strandberg (L) (pdf, 74 kB)

Utgiftsområde 19 Regional tillväxt

Motion 2014/15:2987 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (M, C, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:2987 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. M, C, FP, KD Utgiftsområde 19 Regional tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökade satsningar för att förbättra servicen på landsbygden. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2014/15:KrU10 2014/15:NU10 2014/15:NU7
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2014/15:2987 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (M, C, FP, KD) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:2987 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (M, C, FP, KD) (pdf, 82 kB)

Utgiftsområde 24 Näringsliv

Motion 2014/15:2983 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (M, C, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:2983 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. M, C, FP, KD Utgiftsområde 24 Näringsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2015 inom utgiftsområde 24 Näringsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i


Utskottsberedning: 2014/15:CU8 2014/15:CU9 2014/15:JuU15 2014/15:NU1 2014/15:NU10 2014/15:NU11 2014/15:NU13 2014/15:NU4 2014/15:SkU1 2014/15:SkU17 2014/15:SkU19 2014/15:SkU20 2015/16:UbU17
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 18 avslag, 2 bifall,

Motion 2014/15:2983 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (M, C, FP, KD) (docx, 64 kB) Motion 2014/15:2983 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (M, C, FP, KD) (pdf, 126 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.