Tony Haddou (V)

Tony Haddou (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 335
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tony.haddou[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:134 Förbättrat grundskydd för pensionärer

Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:134 Förbättrat grundskydd för pensionärer 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag om inkomstindexering av garantipensionen och tillkännager

2019-06-18

Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen

Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda möjligheten att avkriminalisera vissa bidragsbrott och i stället

2019-06-17

Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 94 kB) Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 105 kB)

med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv. Inledning Regeringen

2019-06-14

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se