Thoralf Alfsson (SD)

Thoralf Alfsson (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kalmar län
Titel Konsult automation
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2012-01-25 – 2014-04-24
    • Suppleant 2010-11-26 – 2012-01-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-04-12
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-04-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2012-01-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2012-01-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2012-01-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2012-01-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2012-04-10
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2012-04-12
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2012-04-12
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2012-04-12
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2012-04-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2012-04-12
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2014-04-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-26 – 2012-04-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 

Dokument:

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314SD500 med anledning av 2014 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 7 1 Nyhet: Vårdlyftet 7 1.1 Nya satsningar inom vården 7 1.1.1 Ingen


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2013/14:99 Vårändringsbudget för 2014

Motion 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2013/14:99 Vårändringsbudget för 2014 201314SD481 med anledning av proposition 2013 14 99 Vårändringsbudget för 2014 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade anslag enligt


Utskottsberedning: 2013/14:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 60 kB) Motion 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 246 kB)

med anledning av prop. 2013/14:151 Skattereduktion för mikroproduktion av förnybar el

Motion 2013/14:Sk12 av Thoralf Alfsson och Josef Fransson (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk12 av Thoralf Alfsson och Josef Fransson SD med anledning av prop. 2013/14:151 Skattereduktion för mikroproduktion av förnybar el SD442 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering I regeringens proposition 2013/14:151 Skattereduktion för mikroproduktion av

2014-03-26

Motion 2013/14:Sk12 av Thoralf Alfsson och Josef Fransson (SD) (doc, 59 kB) Motion 2013/14:Sk12 av Thoralf Alfsson och Josef Fransson (SD) (pdf, 144 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.