Thomas Morell (SD)

Thomas Morell (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 346
Titel Sakkunnig yrkestrafik.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post thomas.morell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Grävmaskinisten Olav Flodin och affärsbiträdet Lena Morell.
  • Utbildning

    Grundskola. Gymnasieskola, fyraårig teknisk linje. Motorinstruktörutbildning, Frivilliga Automobilkårernas Riksförbund. Bilinspektörutbildning, Polishögskolan.
  • Anställningar

    Volvo Lastvagnar, Skövde. Förare, Hå-Be-Buss, Tidaholm. Förare, Göteborgs spårvägar. Bilinspektör, Polismyndigheten Skaraborg/Västra Götaland. VD, Sveriges Åkeriföretag, Skaraborg. Regionchef, Åkaren i Sverige, Sakkunnig yrkestrafik.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Arbetslivsfonden.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falköping. Ledamot, kommunstyrelsen, Falköping. Ordförande, Byggnadsnämnden. Ordförande, turistbolaget Falköping. Styrelseledamot, Skaraborgs vattenvårdsförbund. Styrelseledamot, Falköpings Hyresbostäder. Kommunfullmäktig, Tibro.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Motormännens Riksförbund, lokalklubben Skaraborg. Ordförande, riksorganisationens valberedning, Motormännens Riksförbund. Instruktör och kurschef, Frivilliga Automobilkårerna Skaraborg. Kårchef och styrelseledamot, Frivilliga Automobilkårernas Riksförbund.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:876 av Marléne Lund Kopparklint (M) 9 september 2021 Vårt rullande kulturarv
Interpellationsdebatt 2020/21:870 av Jan Ericson (M) 9 september 2021 Skyddet av det rullande kulturarvet
Interpellationsdebatt 2020/21:848 av Alexandra Anstrell (M) 9 september 2021 Elbilar i parkeringsgarage och inne i städer
Interpellationsdebatt 2020/21:854 av Thomas Morell (SD) 9 september 2021 Våldet som drabbar även oskyldiga barn

Dokument:

Vårt rullande kulturarv

Interpellation 2020/21:876 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2020/21:876 Vårt rullande kulturarv av Marléne Lund Kopparklint M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Bil- och motorentusiasm är en folkrörelse i Sverige. Värmland är känt för att ha ett stort rullande kulturarv med många engagerade värmlänningar som äger entusiastbilar och driver motorklubbar.

Inlämnad: 2021-08-19 Svarsdatum: 2021-09-09 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:876 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vårt rullande kulturarv

Internationella stöldligor i Sverige

Interpellation 2020/21:874 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2020/21:874 Internationella stöldligor i Sverige av Thomas Morell SD till Statsrådet Mikael Damberg S Enligt Ifs bilbrottsbarometer 2021 ökar bilstölder och bildelsstölder i Sverige. Katalysatorstölderna har ökat med hela 4 300 procent Går man in på Larmtjänsts hemsida kan man se en omfattande förteckning

Inlämnad: 2021-08-19 Svarsdatum: 2021-09-21 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2020/21:874 av Thomas Morell (SD) (pdf, 90 kB)

Veteranbilar som blir klassade som miljöfarligt avfall

Interpellation 2020/21:871 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2020/21:871 Veteranbilar som blir klassade som miljöfarligt avfall av Thomas Morell SD till Finansminister Magdalena Andersson S Motorhobbyn har en viktig uppgift i att bevara vårt motorhistoriska arv. Bilismen har varit en viktig del i uppbyggnaden av vårt välfärdssamhälle, och många motorentusiaster vill

Inlämnad: 2021-08-18 Svarsdatum: 2021-10-12 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Interpellation 2020/21:871 av Thomas Morell (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se