Per Unckel (-)

Per Unckel (M)

Född år 1948
Avliden den 20 september 2011

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-08 – 2002-12-31
    • Ledig 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1983-12-21 – 1986-06-06
    • Ledig 1983-11-18 – 1983-12-20
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1983-11-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Suppleant 1976-10-04 – 1979-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-25 – 1998-10-04
    • Ledamot 1982-10-04 – 1986-10-07
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1976-10-04 – 1979-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1978-10-03 – 1979-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1983-10-04 – 1985-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1983-10-04 – 1985-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Ordförande 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Ordförande 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Valberedningen

    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-05 – 1999-09-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-08
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2002-01-01 – 2002-10-08
    • Suppleant 2001-03-08 – 2002-01-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2002/03:KU9 13 november 2002 Riksrevisionen - ändringar i regeringsformen(vilande grundlagsbeslut)
Interpellationsdebatt 2001/02:25 av Unckel, Per (m) 26 oktober 2001 antidemokratisk verksamhet

Rikets styrelse, Regeringskansliet, utgiftsområde 1

Motion 2002/03:K407 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:K407 av Per Unckel m.fl. m Rikets styrelse, Regeringskansliet, utgiftsområde 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar i enlighet med vad som anförs i motionen till utgiftsområde 1, anslag 90:6 Regeringskansliet för budgetåret 2003 4 640 433 000 kr. Motiv för våra förslag Regeringen


Utskottsberedning: 2002/03:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Rikets styrelse, Presstöd, utgiftsområde 1

Motion 2002/03:K406 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:K406 av Per Unckel m.fl. m Rikets styrelse, Presstöd, utgiftsområde 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar i enlighet med vad som anförs i motionen till utgiftsområde 1, anslag 27:2 Presstöd för budgetåret 2003 209 029 000 kr. Riksdagen beslutar att presstödet avvecklas helt fr.o.m.


Utskottsberedning: 2002/03:KU1 2002/03:KU25
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Stärkt personlig integritet

Motion 2002/03:K254 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:K254 av Per Unckel m.fl. m Stärkt personlig integritet 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 14 2 Förslag till riksdagsbeslut 15 3 Bakgrund 15 4 Gällande rätt 16 5 Offentlighetsprincipen 17 6 Registerlagstiftningen 17 6.1 Speciallagstiftning som tar över personuppgiftslagen


Utskottsberedning: 2002/03:KU27
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.