Per Söderlund (SD)

Per Söderlund (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 271
Titel Datortekniker
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.soderlund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-02-01 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-02-06 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant konstitutionsutskottet 19-, kulturutskottet 19- och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Läraren Lennart Söderlund och lärarinnan Ingela Stark, f. Persson.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lindesbergs kommun. Regionfullmäktig, Örebro län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av Regeringens proposition 2020/21:64 En konsultationsordning i frågor som rör det samiska folket

Motion 2020/21:3841 av Matheus Enholm m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3841 av Matheus Enholm m.fl. SD med anledning av Regeringens proposition 2020/21:64 En konsultationsordning i frågor som rör det samiska folket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering I propositionen föreslår regeringen att en ny lag införs om konsultation

2021-01-22

Motion 2020/21:3841 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (docx, 87 kB) Motion 2020/21:3841 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2020/21:60 Forskning, frihet, framtid - kunskap och innovation för Sverige

Motion 2020/21:3805 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3805 av Patrick Reslow m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:60 Forskning, frihet, framtid kunskap och innovation för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att samverkan inte ska premieras med ekonomiska styrmedel och tillkännager


Utskottsberedning: 2020/21:UbU16

Motion 2020/21:3805 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 82 kB) Motion 2020/21:3805 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 131 kB)

Särskilt farliga vapen

Skriftlig fråga 2020/21:1206 av Per Söderlund (SD)

Fråga 2020/21:1206 Särskilt farliga vapen av Per Söderlund SD till Statsrådet Mikael Damberg S I proposition 2019/20:200, En strängare syn på hantering av vapen och explosiva varor som behandlades i betänkande 2020/21:JuU15 och beslutades så sent som den 4 november 2020, anges uttryckligen att den nu föreslagna straffrättsliga

Inlämnad: 2021-01-08 Svarsdatum: 2021-01-20 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1206 av Per Söderlund (SD) (pdf, 101 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se